szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az egészségügyi államtitkárság szerint az analóg inzulin támogatásának szigorításával a cukorbetegeknél sokkal inkább megelőzhetők a szövődmények, "másodlagosan" pedig ez az intézkedés az államnak is megtakarítást jelent.

A tavaly júliusban hatályba lépett, az analóg inzulinok társadalombiztosítási támogatásának változásait tartalmazó rendelet célja az, hogy minél több beteg esetében legyen biztosítható a megfelelő átlagos vércukorszintet biztosító célérték - írta közleményében az egészségügyi államtitkárság.

A szabályozás biztosítja, hogy minden, a cukorbetegség szakmai szabályai szerint indokolt esetben a páciens lépcsőzetesen, kiemelt, 100 százalékos támogatással jusson hozzá az analóginzulin-készítményekhez - tették hozzá.

Az analóg inzulinok alkalmazása egy év után akkor folytatható kiemelt támogatással, ha a beteg esetében a megfelelő szénhidrátanyagcsere-háztartás célértéke a szakorvosi javaslat kiállítását megelőző fél éven belül, két mérés alapján fenntartható volt. Ha azonban valakinél az analóginzulin-készítményekkel "nincs terápiás előrelépés", az a továbbiakban teljes támogatással a humáninzulin-készítményeket kaphatja meg. 

Az államtitkárság szerint a drágább analóginzulin-készítmények és az úgynevezett humán inzulinok között számos vizsgálat alapján terápiás eredményességben "szignifikáns különbség nincs". Kiemelték továbbá, hogy a szabályozás figyelembe veszi az orvosszakmailag indokolt egyedi eseteket, például a gyermekek kezelését vagy a súlyos hipoglikémiát, azaz az alacsony vércukorszintet is.

Kitértek továbbá arra, hogy mivel a módosítással a korábbi egy év helyett csak fél évig érvényes a szakorvosi javaslat, így a betegek szorosabb szakorvosi kontroll alatt vannak, és ezáltal jobban biztosítható, hogy a kezelésük megfelelő legyen. 

Az államtitkárság a szakma előzetes jelzése alapján azt írta, hogy a szabályozás bevezetése előtt az analóg inzulinra beállított betegek csaknem fele nem érte el a szakmailag megkívánt célértéket. Most viszont az első féléves adatok azt mutatják, hogy az érintett betegek húsz százalékánál nem sikerült a célértéket elérni, a többi betegnél a kezelési eredmények javultak, így ők továbbra is kapják az analóg inzulint. 

Ez alapján előrelépésnek tekintik, hogy "a betegek jelentős részénél az együttműködésüknek köszönhetően kontrolláltabbá vált a cukorbetegség". Remélik továbbá, hogy a jelenleg humán inzulinos kezelésben részesülők esetében is hasonló előrelépés lesz. Egyéves kezelési ciklust követően ugyanis a finanszírozó ismét biztosítja kiemelt támogatással az analóg inzulinos kezelést - tették hozzá.

Barkai László, a Magyar Diabetes Társaság elnöke kedden azt mondta, a kezelés eredményességét nagyban befolyásolja, hogy a beteg mennyire működik együtt, mennyire fogadja meg az orvos utasításait. Véleménye szerint így az, hogy végül az analóg inzulint használó betegek mindössze húsz százalékának kellett váltania, annak köszönhető, hogy a szabályozás szigorítása miatt jobban odafigyeltek a kezelésükre, betartották az utasításokat, többet jártak felülvizsgálatra.

A terápia hatásosságának felülvizsgálata alapján az analóg inzulint használó cukorbetegek nagyjából egyötödétől vonták meg készítményük teljes támogatását. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) hétfőn azt közölte, hogy az analóg inzulint használó betegek kezelésének felülvizsgálatára vonatkozó szabályozást azért vezették be, hogy száz százalékos támogatással analóginzulin-készítményt csak azok a betegek használjanak, akiknél az a kívánt hatást el is éri.

"Nem megfelelő hatás esetén" az ilyen betegek kezelése humáninzulinnal folytatható száz százalékos támogatással, az analóg inzulinos kezelést pedig csak ötven százalékos támogatással vehetik igénybe. Az orvos és a beteg dönti el, hogy melyiket választják - írta az OEP. 

Az OEP-nél rendelkezésre álló adatok szerint, a korábban analóg inzulint használó betegek mintegy húsz százalékánál változott a készítmény. Többségük humáninzulinnal folytatta a terápiát, analóg inzulint 50 százalékos támogatással csak töredékük vett igénybe - írta az OEP. Kiemelték viszont, hogy egy év után minden beteg visszatérhet a 100 százalékban támogatott analóg inzulin készítményhez, és ismét szedheti addig, amíg a terápiás eredményei megfelelőek.

* * * Lakástámogatás meglévő és vállalt gyermekek után

A lakástámogatási rendszer egyik legfontosabb eleme a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK). Az igénylők lakáscéljuk megvalósításához 600 ezer és 10 millió forint közötti összeget kaphatnak meglévő és vállalt gyermekük után. A Bankmonitor CSOK kalkulátorával a támogatási jogosultság könnyen ellenőrizhető, de azt is meg lehet tudni, hogy igényelhető-e a támogatáshoz kapcsolódó kedvezményes CSOK-hitel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!