szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) álláspontja szerint a hallgatók személyét és jogait tiszteletben kell tartani, senkit sem érhet hátrány neme, származása, politikai, vallási és világnézeti hovatartozása vagy szexuális beállítottsága miatt.

Amíg a szabálysértés elkövetése nem bizonyított, mindenkit megillet az ártatlanság vélelme – közölte a szervezet csütörtöki közleményében az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Bölcsészettudományi Kar (BTK) hallgatói önkormányzatával (HÖK) összefüggésbe hozott hallgatói listákról.

Mint írták, bizonyos, a sajtóban megjelent megnyilvánulásokat tudatosan generált, politikai indíttatású, nemtelen támadásnak tartanak, és a leghatározottabban visszautasítják.

A HÖOK és az intézményi hallgatói önkormányzatok "ahogyan eddig, úgy ezután sem hajlandók egyetlen politikai erőt sem kiszolgálni". Éppen ezért tevékenységüket kizárólag szakmai alapon, a mindenkori jogszabályok betartásával, a jelenlegi és jövőbeli hallgatók, azaz a fiatal magyar értelmiség és ezáltal a magyar társadalom érdekében kell hogy végezzék – írta a HÖOK elnöksége.

"A hallgatók képviselete felelős hozzáállást követel meg, amelynek alapja az általunk képviseltek személyének és jogainak tiszteletben tartása. Senkit sem érhet hátrány neme, származása politikai, vallási és világnézeti hovatartozása vagy szexuális beállítottsága miatt, és ennek biztosítására az intézmények vezetése mellett a hallgatói önkormányzatoknak is megkerülhetetlen kötelezettségük van" – tették hozzá.

Szerintük a HÖOK a független intézményi hallgatói önkormányzatok országos ernyőszervezeteként az egyes egyetemek és főiskolák belügyeire nézve nem rendelkezik hatáskörökkel, de minden olyan cselekedetet, amely a fenti alapvetésekkel szembemegy, a lehető leghatározottabban elítélnek és elhatárolódnak tőle.

Kitértek arra, mindenkinek az az érdeke, hogy a hallgatók hivatalos érdekképviseleti szervei tisztességesen és eredményesen végezzék munkájukat. Éppen ezért felhívják a hallgatókat a demokratikus HÖK-választásokon való részvételre, hogy a megválasztandó szervek és tisztségviselők a lehető legnagyobb legitimitással rendelkezzenek.

Kérik továbbá az illetékes intézmények vezetőit, hogy valamennyi olyan esetben, amikor a törvénytelenség legcsekélyebb gyanúja is felmerül, törvényességi felügyeleti jogkörükben eljárva tegyék meg a szükséges lépéseket, kezdeményezzenek fegyelmi vagy szükség esetén büntetőjogi eljárást.

Megjegyezték, hogy a sajtó értesülései szerint az ELTE BTK HÖK-kel kapcsolatba hozott listák 2007 és 2009 között készültek, ezért – függetlenül azok valós vagy valótlan tartalmától – a vizsgálatnak azt is tisztáznia kell, hogy az adott időszakban a hallgatók adataihoz kik és milyen formában férhettek hozzá, volt-e lehetőség utólagos manipulációra, illetve hogy a lista puszta létezésében a jelenleg hivatalban lévő HÖK-vezetőknek volt-e egyáltalán bármilyen felelőssége.

Felhívták a figyelmet arra is, hogy Magyarország jogrendje alapján bármilyen szabálysértés esetén az azt elkövető egyének felelősségéről lehet beszélni, éppen ezért elutasítanak minden általánosítást, amely egyedi – a jelen esetben egyelőre még bizonyítást sem nyert – vádak alapján a hallgatói önkormányzatiság egésze, a munkájukat szabályosan és tisztességesen végző más képviselők és tisztségviselők ellen irányul.

Az atv.hu kedden írt arról, hogy az ELTE BTK HÖK éveken át listázta az új hallgatókat; a gólyatáborba jelentkezőket világnézetük, pártszimpátiájuk, felekezeti hátterük és vélt származásuk alapján jellemezték. Az adatbázis egyik szerkesztője és a hallgatói önkormányzat elnöke elismerte a listák létét, de azt állítják, a kényes részleteket utólag hamisította valaki.

Mezey Barna rektor szerdán felfüggesztette az ELTE BTK HÖK működését, és elrendelte, hogy a rektori ellenőrzési önálló osztály átfogóan vizsgálja az ELTE egész hallgatói önkormányzatát, valamennyi részönkormányzatát az adatvédelmi és adatkezelési rendelkezések betartásával összefüggésben. A rektor intézkedett arról is, hogy az ügyet bejelentsék a rendőrségnek.

Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) Bűnügyi Főigazgatósága a Nemzeti Nyomozó Irodát (NNI) jelölte ki az eljárás lefolytatására, az NNI pedig feljelentéskiegészítést rendelt el.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!