szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az egészségügyi határérték kétszeresét mérték a Hír Tv Panaszkönyv című műsorának riporterei a Fuchs Tej Kft. üzeméből kikerült tejben. A Nébih még februárban azt közölte: kiemelten vizsgálják a belföldi takarmányokat és a nyers tejet, ám szennyezett terméket nem találtak.

Az egészségügyi határérték kétszeresét éri el az egyik Magyarországon forgalmazott tej aflatoxintartalma. A Hír Tv Panaszkönyv című fogyasztóvédelmi műsora a február közepén kirobbant szerbiai botrány után vizsgáltatott be több magyar tejmintát egy nemzetközileg elismert laboratóriumban – olvasható az mno.hu-n.

A Fuchs Tej Kft. összesen 14 üzletben, így a Fehérvári úti Vásárcsarnokban, a Vámház körúti nagycsarnokban, az Óbudai, a Budaörsi, az Újpesti, a békásmegyeri, a kispesti, a pesterzsébeti, a pestszentlőrinci, valamint a kőbányai Ligeti téri és Fehér úti, a II. kerületi Fény utcai és a Garay téri piacokon, valamint Gödöllőn a saját boltjában értékesítheti a tejet.

A Panaszkönyv stábja a békásmegyeri piacon vásárolt a tejből. A tejminták vásárlás után steril, számozott üvegekbe kerültek át, így vizsgáltatták be a nemzetközileg elismert Wessling laboratóriumban. A vizsgálatot végző szakemberek nem tudták, honnan származnak a minták. Négy akkor bevizsgált mintából háromban határérték alatti volt az aflatoxintartalom, a piacon vásárolt házi tejben viszont az egészségügyi határérték kétszeresét találták.

A laboratórium többször is megvizsgálta a mintát, úgynevezett B próbát is végeztek, de mindannyiszor a megdöbbentően magas eredményt kapták. A házi tej magas aflatoxintartalma kimondottan veszélyes az emberre, ugyanis nem tud kiürülni a szervezetből, hosszú távon májkárosodást, génkárosodást és rákot okozhat.

A Panaszkönyvnek a kft.-nél azt mondták, hogy bár vásárolnak fel termelőktől is nyers tejet, de a fővárosi piacokon árusított házi tej a saját tehenészetükből származik.

Az aflatoxinok a természetben előforduló gombatoxinok. Jellemzően a trópusi, szubtrópusi országok fehérjében gazdag terményeit (pisztáciát, mandulát, kölest, rizst, kávét) károsítja és főleg az import élelmiszerekkel és takarmányokkal (gyapotmaggal, szójával) kerül Magyarországra.

Az aflatoxinok a táplálékkal kerülhetnek az emberi szervezetbe, ahol génkárosító és rákkeltő hatást fejtenek ki. Ezért mind az élelmiszerekben, mind a takarmányokban a még megengedhető határérték szigorúan szabályozott. Az emberre a legnagyobb veszélyt az aflatoxin tejben megjelenő, úgynevezett aflatoxin M1 metabolitja jelenti.

A szakemberek az aflatoxint is rendszeresen vizsgálják azokban a termékekben, amelyek az ezt termelő penészgombára érzékenyek. Magyarországon előállított tej, illetve tejtermék hatósági visszavonására aflatoxin szennyezés miatt ezidáig nem volt szükség – közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) február 21-én.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!