szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Szabó Máté ombudsman szerint sérültek a házaspár személyi szabadsághoz fűződő jogai, amikor furcsa körülmények között kétszer is őrizetbe vették őket, majd előzetes letartóztatásukat is elrendelték. 12 napi fogva tartás után engedték el őket.

Kártalanítást javasol az ombudsman egy házaspárnak; álláspontja szerint megsértették a személyi szabadsághoz való alapvető jogukat azzal, hogy őrizetbe vették, valamint kétszer is előállították őket – közölte az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala szerdán.

Szabó Máté azt is kérte a területileg illetékes rendőrkapitányságtól, hogy a jövőben nagyobb körültekintéssel járjon el, amikor a személyi szabadságot korlátozó intézkedésekről dönt.

Pechsorozat vagy hibák sorozata

A sértett leírása szerint a bűncselekmény elkövetője egy 50-60 éves, őszülő hajú férfi és felesége volt. A rendőrség ennek alapján egy 34 éves férfival és feleségével szemben adott ki elfogatóparancsot. A panaszosokat később őrizetbe vették, majd előzetes letartóztatásukat rendelték el, ezt a másodfokon eljáró bíróság szüntette meg.

A szabadulásuk után azonban a rendőrség ismét előállította őket, a korábban kiadott elfogatóparancsot ugyanis elmulasztották visszavonni. Az ombudsman a személyi szabadsághoz való alapvető jog sérelmét állapította meg.

A feleség azután került őrizetbe, majd előzetes letartóztatásba, hogy ellenük a rendőrség súlyos fenyegetéssel elkövetett zsarolás bűntette kapcsán elfogatóparancsot bocsátott ki. A házaspár mindvégig azzal védekezett, hogy a bűncselekményt nem ők követték el. Végül, 12 napnyi fogva tartás után a másodfokú bíróság megállapította, hogy nem áll fenn a bűncselekmény elkövetésének megalapozott gyanúja, hiszen számos bizonyíték kétségessé teszi, hogy ők lennének az elkövetők.

A sértett őket ismerte fel

A bíróság az ombudsman szerint annak ellenére döntött így, hogy a 78 éves sértett fénykép alapján felismerte a házaspárban az őt fenyegető elkövetőket. A meggyanúsított feleség esetében azonban a fénykép rendkívül gyenge minőségű volt – olvasható a közleményben. A bíróság rámutatott arra is, hogy a sértett a bűncselekmény férfi elkövetőjét idősebb, 50 vagy 60 éves, kissé őszülő hajú személynek írta le, miközben a meggyanúsított férfi 34 éves.

A sértett korábban telefonon beszélt az elkövetővel, a rendőrség ki is derítette, hogy a telefonszám a gyanúsított édesapjának nevén van. Az ügyben megkötött szerződésen szereplő aláírás laikusok számára is egyértelműen nem egyezik a gyanúsított aláírásával, de a rendőrség ezt sem vizsgálta – áll a közleményben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!