szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nicaraguát, Hondurast vagy Dominikát ajánlották a hvg.hu kérdésére a rendőrök azoknak, akik a felelősségre vonás elől külföldre akarnak menekülni. Thaiföld ma már kevésbé biztonságos ebből a szempontból, ezt mutatja Németh Gábor esete is : igaz, kiadatási egyezmény még nincs, de több embert hoztak már onnan haza. Mint megírtuk, a férfi meg akarta úszni a börtönbüntetést, ezért Thaiföldön kezdett új életet. Kint újabb bűncselekményeket, gyilkosságokat követett el.

"Jelenleg 130 magyar állampolgár regisztrálta magát a bangkoki magyar külképviseleten, de becslésünk szerint ennek a többszöröse is lehet a Thaiföldön élő magyarok száma" - közölte a hvg.hu megkeresésére a Külügyminisztérium.Évekkel ezelőtt mintegy ezer főre tették a Thaiföldön élő köztörvényes magyar bűnözők számát. Az ország azért is ideális hely számukra, mert fillérekből meg lehet élni és a kiadatás lehetősége sem lebegett veszélyként az ember feje felett. Igaz ez változni fog, mert a magyar kormány elkészítette azt az egyezmény-tervezetet, amely kiadatási kötelezettséget teremtene Magyarország és Thaiföld között.

Mint a hvg.hu-nak kiadatási ügyekben rutinos rendőrök elmondták, azok a bűnözők választanak jól külföldi búvóhelyet maguknak, akik olyan országokba szöknek, akikkel minimálisak Magyarország diplomáciai kapcsolatai. Így akár még egy élő kiadatási egyezmény ellenére is nagyon nehéz a kinti hatóságokat aktív közreműködésre rábírni. Jelenleg ez a helyzet például Nicaraguával, a Dominikai Köztársasággal, és Honduras-szal.

Kint is bűnözött, lebukott

Éveken át Thaiföldön húzta meg magát Németh Gábor, aki itthon ingatlancsalás, okirat-hamisítás, lőfegyverrel való visszaélés, illetve hivatalos személy elleni erőszak miatt állt bíróság előtt, ám az ítélethirdetés előtt külföldre menekült. A férfi kint megnősült és szállodát nyitott. Később elszámolási vitába keveredett R. Péterrel. A hvg.hu is megírta, hogy a thai hatóságok gyanúja szerint ez vetett odáig, hogy R. Pétert Phuketen megölték. A tavaly december 5-én elfogott Németh Gábor, aki kint David Móse néven élt, beismerte a gyilkosság elkövetését.

A férfit most meggyanúsíthatják Cs. László megölésével is, miután a Németh villája alatt, a pincében valószínűleg az ő holttestét találták meg. A tavaly eltűnt Cs. László ügyében a Nemzeti Nyomozó Iroda is nyomoz. A férfi eltűnésével kapcsolatban Chilkó Ferenc magánnyomozó is dolgozott, ő meg volt győződve arról, Németh Gábornak köze lehet a gyilkossághoz.

Kiadatási egyezmény nélkül is boldogulnak a rendőrök

A Thaiföldön magát meghúzó bűnözőt segíti az is, hogy lebukás esetén pénzért sok minden elintézhető. Emiatt jó esélye van annak, hogy egy bűncselekmény elévülési idejét le tudja kint tölteni valaki, bár ez azért erősen bizonytalan. Az elévülési időt növeli ugyanis, ha azt a hatóságok intézkedése – például a nemzetközi elfogatóparancs elrendelése – megszakítja. Ekkor az elévülési idő újrakezdődik, bármennyi idő telt is el belőle. A kiadatási egyezmény hiánya sem gond, mert a viszonosság nemzetközi jogi elve alapján Magyarország bármikor segítséget kérhet egy másik országtól.

A hvg.hu-nak a Közigazgatási és Igazságügyi Minsiztérium is azt hangsúlyozta, hogy  Magyarországnak több mint 60 állammal van két- vagy többoldalú kiadatási szerződése, ám "az államok többsége kiadatási egyezmény hiányában is együttműködik, az egyezmény hiánya nem feltétlenül akadálya a körözött személy elfogásának és kiadásának." És valóban, a magyar rendőrök már több embert hoztak haza Thaiföldről.

- Így kerítették kézre például 2010-ben D. Jánost, akit azzal gyanúsítottak, hogy 2009-ben egy pénzszállító cég miskolci értékmegőrzőjéből 525 millió forintot lopott el. A férfi Isztambulon keresztül utazott Thaiföldre, a thai hatóságok a Miskolci Városi Bíróság nemzetközi körözése alapján Pattayán fogták őt el.

- Nem sokkal korábban pedig egy csalás miatt nemzetközi körözés alatt álló férfit adtak át a magyar rendőröknek. A férfi ellen egy felszámoló-biztos tett feljelentést mondván, autókereskedése révén több járművet több pénzintézettel is megfinanszíroztatott, majd a befolyt pénzt sajátjaként kezelte.

- Másfél éve a száz legkeresettebb magyar bűnöző listájának negyedik helyén szereplő S. László Zoltán elfogásáról számolt be a Bangkok Post. A férfinél egy T. Zsolt névre kiállított útlevelet is találtak, amellyel éppen Thaiföldet akarta elhagyni, hogy Malajziába utazzon. S. László Zoltánt itthon csalásért, marihuána terjesztéséért és csempészéséért életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték, de négy évet húzott ki Thaiföldön. 

- Egy kábítószeres ügyek miatt négy évre ítélt férfit a magyar nyomozók értesülései alapján Koh Samui szigetén kaptak el a thai rendőrök 2011 novemberében.

Bűnöző és rendőr egyezkedése

Azt, hogy a magyar rendőrök is tudhatják, ha egy bűnöző Thaiföldet választott búvóhelynek, jól ábrázolja a hvg.hu által korábban közölt - a titkosítás alól feloldott - jegyzőkönyv, amelyet a diósdi kettős leszámolás büntetőperében használták fel. A jegyzőkönyv egy rendőr és egy kint tartózkodó bűnöző baráti hangulatú beszélgetését tartalmazza. A szereplők arról egyeztettek, hogy miről és kiről tesz majd vallomást a bűnöző, ha hazajön Thaiföldről. Ami azóta megtörtént, és a férfit le is tartóztatták.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Bűnügy

Thaiföldön kaptak el egy magyar bűnözőt

Elfogtak Thaiföldön egy 31 éves győri férfit, aki külföldre menekült, miután a bíróság négy és fél év fegyházbüntetésre ítélte - közölte a Nemzeti Nyomozó Iroda hétfőn. A férfi kiadatási őrizetben van.

hvg.hu Itthon

Magyar milliárdos holtteste került elő Thaiföldön

A csontokat annak az N. Gábornak a pincéjében találták meg, akit azzal gyanúsítanak, hogy tavaly novemberben megölte magyar üzlettársát Thaiföldön. Az Origo szerint egy eltűnt milliárdos holtteste kerülhetett elő.

MTI Bűnügy

500 millióval szökött Thaiföldre a diszpécser, nem jött be a terv

Különösen jelentős értékre elkövetett sikkasztás, közokirat-hamisítás bűntette, valamint magánokirat-hamisítás vétsége elkövetésének megalapozott gyanúja miatt vádemelési javaslattal küldte meg az iratokat a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Főügyészségnek a rendőrség egy 2009-ben történt sikkasztás ügyében; a vádlott, egy pénzszállító cég diszpécsere több mint félmilliárd forinttal távozott annak idején Thaiföldre.

hvg.hu Itthon

Súlyos bűnök tapadnak a thaiföldi magyar kezéhez

Többször állt már idehaza bíróság előtt ingatlancsalás, okirat-hamisítás, lőfegyverrel való visszaélés, illetve hivatalos személy elleni erőszak miatt Németh Gábor, aki elismerte, hogy Thaiföldön megölte egyik üzletfelét, és valószínűleg több gyilkosságot elkövetett. A birtokunkba jutott periratok alapján megrajzoltuk a gyilkos portréját.