Balázs József előzőleg szintén nyílt levélben bírálta az azeri Shushával aláírt partnervárosi kapcsolatfelvételről szóló szándéknyilatkozat miatt Faragó Lászlót. Ebben úgy vélekedett, hogy a jelenleg örmény ellenőrzés alatt álló hegyi-karabahi település azeri polgármesterével kötött megállapodás inkább kommunikációs, mint érdemi eredménnyel kecsegtet, és károkat okoz Magyarországnak és Gyöngyösnek egyaránt. A kapcsolatfelvételt a Jobbik kezdeményezte, a dokumentum ünnepélyes aláírásán jelen volt Vona Gábor pártelnök is.
Balázs József korábban úgy fogalmazott: "úgy érzem, Te nem voltál eléggé körültekintő, alapos, megfontolt akkor, amikor egy olyan várost javasoltál testvérvárosnak Gyöngyös számára, (...) amelynek bizonytalan a geopolitikai helyzete, miközben az érintett állam a belső feszültségektől sem mentes. Bizonyára te sem gondoltad végig, hogy ezzel a lépéseddel hazánk negatív nemzetközi megítélésében is szerepet vállalsz, hiszen ellenkező esetben valószínűleg megfontoltabban cselekedsz".
Faragó László az MTI-hez is eljuttatott nyílt levélben azt írta: párttársa álláspontjával ellentétben máris konkrét eredményeket hozott a kapcsolatfelvétel. Az azeri delegáció látogatása kapcsán megtartott gazdasági-üzleti fórumon három tényleges gazdasági kapcsolatfelvétel is létrejött, amelyek mindegyike Gyöngyös érdekét szolgálja. A Gyöngy Nemzetközi Folklórfesztiválon, a nagy múltú rendezvény történetében először, azeri tánccsoport is részt vesz majd, illetve Azerbajdzsán budapesti nagykövete jelezte: szeretné bevonni a gyöngyösi főiskolát is azon intézmények közé, ahol a jövőben azeri diákok is tanulhatnak - tette hozzá.
A polgármester közölte: Balázs József ahelyett, hogy képviselőként segítené a gyöngyösi városvezetés munkáját a médiapolitizálás jegyében nyílt levelet fogalmaz meg saját érdekei érvényesítésére.
"Bármikor örömmel egyeztetek Önnel, de a kioktatást sem nyilvánosan, sem informálisan nem fogadom el sem Öntől, sem mástól. (...) Azt gondolom, leveled nem más, mit egyszerű kampányfogás." - fogalmazott nyílt levelében Faragó László.
Hegyi-Karabah, az Azerbajdzsánba ékelt örmény enklávé hovatartozása miatti konfliktus a mai napig nem jutott nyugvópontra. A többségében örmények lakta terület jelenleg örmény ellenőrzés alatt áll. Az 1990-es években Azerbajdzsán és Örményország mintegy harmincezer ember életét követelő háborút vívott érte, ennek az 1994-ben aláírt tűzszünet vetett véget. A terület sorsának végleges rendezéséről azóta folynak sikertelen tárgyalások.