Nyílt levelet írtak a Felsőoktatási Kerekasztalnak a miskolci tüntetők

Nyílt levélben fordultak a Felsőoktatási Kerekasztalhoz a Miskolci Egyetem (ME) azon oktatói, hallgatói és dolgozói, akik az intézmény sokszínűségének megtartásáért demonstrációt tartottak keddre virradóra.

  • MTI MTI
Nyílt levelet írtak a Felsőoktatási Kerekasztalnak a miskolci tüntetők

Az MTI-hez is eljuttatott levél megfogalmazása szerint a közelmúltban megjelent felsőoktatási vitaanyag megvalósulása az egyetemet, Miskolcot és az észak-magyarországi régiót egyaránt "súlyos csapásként" érintené.

A szakminisztérium felsőoktatási államtitkársága által jegyzett, a felsőoktatás átalakításának stratégiai irányairól és soron következő lépéseiről szóló dokumentum szerint az ME a jövőben úgynevezett szakegyetemként működhetne, képzési és tudományos profilja viszonylag szűk lenne, állami támogatása pedig elmaradna a nemzeti tudományegyetemekétől - írták.

Ez egyúttal azt jelentené, hogy az egyetem nem műszaki karait, azaz a jogi, bölcsész-, gazdaságtudományi és egészségügyi kart leépítenék. Ez több mint félezer munkahely megszűnésével járhat, továbbá az egyetem képzési és tudományos profiljának szűkülése visszavetné a beruházásokat is a régióban - írták.

A Miskolci Egyetemen jelenleg mintegy 14 ezren tanulnak, és csaknem kétezer dolgozónak ad munkát. A Felsőoktatási Kerekasztal kedden tárgyalja a minisztériumi tervezetet.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?