szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A vörösiszap-katasztrófa nem a X-es tározó építőanyagának, a salakpernyének a tulajdonságai miatt következett be – mondta a tanúként meghallgatott szakértő a vörösiszap-katasztrófa ügyében indított büntetőper szerdai tárgyalásán a Veszprémi Törvényszéken. A háromtagú büntetőtanács két tanút hallgatott meg.

A 2010. október 4-én átszakadt X-es tározó építőanyagára vonatkozó húsz évvel korábbi szakvéleménye miatt meghallgatott mérnök elmondta: a IX-es tározó vízszivárgása miatt a X-esnek a kiviteli terveit elkészítő Mélyépterv Kultúrmérnöki Kft. adott megbízást a szakvélemény elkészítésére.

A Bakonyi Hőerőműből érkező salakpernye periodikus vizsgálatát azért végezte el a szakember, mert az erőmű akkor új tüzelési technológiát vezetett be. Úgy vélekedett, hogy a rétegekben megszilárdult salakpernye tulajdonságaihoz tartoznak a rétegek közötti hézagok. A tanú azt mondta, hogy ezek a folytonossági hiányok, amelyeken a víz a tározóból átszivárog, természetes jelenségek, és nem befolyásolják a tározó stabilitását. A tározó falát a "gyenge betonhoz" hasonlította, ez az anyag szerinte rendkívül merev. Véleménye szerint a katasztrófa nem a salakpernye tulajdonságai miatt következett be. 

A tanácsvezető kérdésére szakvéleményének megállapításait fenntartotta, és kijelentette: a salakpernye felhasználásával megfelelő építési technológia alkalmazásával megépíthető volt a X-es tározó. A szakértő a tározó megépítése előtti szakvéleményében a beépítendő anyag egy éven belüli többszöri ellenőrzését javasolta. Megjegyezte, hogy tudomása szerint a hasonló szlovákiai lerakóknál hatósági előírás szerint kétévente vizsgálni kellett a tározó anyagát, ilyen hazai szabványról nem tudott. Javasolta azt is, hogy a gátfalba építsenek be a vízszintet észlelő kutakat. Fenntartotta a nyomozás során tett vallomásait, közöttük azt is, hogy az észlelőkutak hiánya kizárja a gát állékonyságának későbbi pontos vizsgálatát, amelyhez a gáttestben lévő víz szintjének adata lényeges lenne.

Fejes Péter ügyész kérdésére megerősítette: az 1993-as szakvéleményében a gáttest állékonyságának évenkénti vizsgálatára tett javaslatot, ennek fontosságát vallomásában többször hangsúlyozta. 

Szabó Györgyi tanácsvezető rámutatott, hogy a tanú szakvéleményéből több, szó szerint átvett kitétel található a X-es tározó műszaki tervdokumentációjában. Arra a mérnök nem tudott választ adni, hogy miért szerepel közöttük az a kitétel, hogy ha a kivitelezés során eltérnek a középnyelős kialakítástól, az vis maior eset, vagyis megengedhetetlen. (A tervezett és a megépült létesítmény között az úgynevezett nyelők elhelyezésében eltérés van, mivel ezt a tározóban összegyűlt víz visszaszállítására szolgáló csővezetéket eredetileg középre tervezték, később mégis a kazetta oldalához építették.)

A Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság tanúként meghallgatott korábbi bűnügyi igazgatója fenntartotta a nyomozás során tett vallomásait. A tárgyaláson azt mondta: 12 és 13 óra között érkezett Kolontárra, ahol az elsőrendű vádlott B. Zoltánnal és a másodrendű vádlott D. Józseffel találkozott. A tanú a Mal Zrt. két vezetőjét együttműködőnek írta le. Azt mondta: B. Zoltán meg volt rémülve, és látszott rajta, hogy nehezen dolgozza fel a történteket.

A Mal Zrt. ajkai telephelyén lévő X-es számú vörösiszap-kazettánál 2010. október 4-én bekövetkezett gátszakadás ügyében halált előidéző gondatlan közveszélyokozás vétsége és más bűncselekmények miatt emeltek vádat a cég vezetői és alkalmazottjai, összesen 15 ember ellen, a büntetőtárgyalás tavaly szeptemberben kezdődött. A tárgyalás csütörtökön újabb tanúk meghallgatásával folytatódik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!