szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A tűzoltókat tömörítő három szervezet, a Létesítményi Tűzoltók Szövetsége, az Önkormányzati Tűzoltók Országos Szövetsége és a Magyar Tűzoltó Szövetség (MTSZ) egyesítését kezdeményezi az MTSZ - jelentette be kedden Budapesten a szervezet elnöke.

Az egyesülés a lobbierő növelésén túl azért szükséges, hogy egységesen tudják képviselni a szakma stratégiai érdekeit - mondta Dobson Tibor egy sajtóbeszélgetésen.   

Ezzel párhuzamosan el kívánják érni az önkéntes tűzoltószervezetek támogatásának növelését, ugyanis a mintegy hétszáz aktív egyesületben tevékenykedő 25 ezer önkéntes ötször annyi értéket ment meg évente, mint amennyivel az állam támogatja a tevékenységüket - tette hozzá.

Dobson Tibor szerint a tűzoltó-egyesületek tagjai évente 1,5-2 millió munkaórát dolgoznak ingyenesen, több milliárd forintnyi értéket mentenek meg évente az ország mintegy ezer településén. Ez pedig sokszorosa annak a 220 millió forintnak, amennyivel az állam az idén támogatta a szervezetek működését.

Éppen ezért el szeretnék érni, hogy több figyelmet kapjon a tűzoltó-egyesületek tevékenysége, ezt szolgálná a három szervezet egyesítése is - mondta Dobson Tibor.

Góra Zoltán, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság főigazgató-helyettese közölte, hogy a megyei mentőcsoportok megalakítása után tervezik a járási mentőcsoportok létrehozását is, és ebben számítanak az önkéntes tűzoltó-egyesületek szerepvállalására.

A fejlődést jelzi, hogy amíg 2010-ben még csupán 310 egyesülettel volt együttműködési megállapodásuk a tűzoltó-parancsnokságoknak, az idén már 423 szervezettel - mondta Góra Zoltán.

Latorcai Csaba, az Emberi Erőforrások Minisztériumának helyettes államtitkára hangsúlyozta, hogy Balog Zoltán, a tárca vezetője hétmillió forint támogatást utalt ki az árvízi védekezés után az önkéntes tűzoltó-egyesületeknek. Utalt arra is, hogy a Nemzeti Együttműködési Alapból több tízmillió forintnyi támogatásra számíthatnak az önkéntes tűzoltók.

Csizmadia László, a Nemzeti Együttműködési Alap elnöke közölte: arra kérik az Országgyűlést, hogy a költségvetésben kétmilliárd forinttal növelje meg az alap költségvetési keretét, így jövőre 5,4 milliárd forintnyi pályázati forrás állna rendelkezésre. Erre szükség volna, mert az idén 21 milliárd forintnyi támogatást igényeltek a pályázók - mondta Csizmadia László.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!