szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Példaértékűnek mondják a szakemberek azt a gyorsaságot, amivel a rendőrök elkezdték keresni a Soroksáron eltűnt nőt. Ugyanakkor vannak, akik állítják: ez csak azért történhetett meg, mert a férj maga is volt rendőr. Pedig ez a segítőkészség más ügyekben is sokat jelenthetne, hiszen szakemberek szerint az eltűnt emberek megtalálásában az első 24 óra a legfontosabb az információk összegyűjtésében. Ám ma, ha egy felnőtt nem megy haza, három napig nem keresik. És a fiatalkorúak esetében sem indul olyan gyorsan a kutatás.

Egy órája eltűnt felnőttet nem keresünk – közölték először a soroksári rendőrök a szeptember 25-én kocogás közben eltűnt (mint később kiderült, brutálisan meggyilkolt) K. Krisztina férjével. Végül mégis a segítségére siettek, és néhány óra alatt rátaláltak az asszony holttestére. Ez a gyorsaság más ügyekben megoldását is segíthetné – mondta el a hvg.hu-nak egy eltűnt személyek felkutatására szakosodott magánnyomozó, aki korábban a Budapesti Rendőr-főkapitányságon dolgozott.

Többek között a forrásunk kerítette elő tavaly tavasszal azt a 14 éves lányt, akit elrablói prostitúcióra akartak kényszeríteni. A lányt a Népligettől csalta el két férfi, és egy VI. kerületi ház pincéjében tartották fogva négy napig. Szabadulása után elmondta, hogy „napokig azt sem tudta, mit akarnak tőle, és megfordult a fejében, hogy talán az életével fog fizetni, amiért meggondolatlanul elfogadta az idegenek hívását.”

Az első 24 óra sorsdöntő lehet

Ha egy gyerek tűnik el, azt mindig kiemelten kezelik a rendőrök, ám a 14 év felettiek esetében addig, amíg nem merül fel bűncselekmény gyanúja, nincs valódi nyomozás. Ráadásul az ő körözésüket csak három nap után rendelik el – mondta a magánnyomozó a hvg.hu-nak. Pedig minden eltűntnél nagyon fontos, hogy az első 24 órában minél több információt összegyűjtsenek. Utána egyre kisebb az esély arra, hogy megtalálják őket. Jelenleg az Országos Rendőr-főkapitányság honlapján 286 eltűnt, vagy ismeretlen helyen lévő gyermek és fiatalkorú fotója szerepel.

Az Országos Rendőr-főkapitányság adatai

A rendőrségen 2011-ben 17 ezer ember eltűnését regisztrálták, közülük 14 ezren voltak kiskorúak. Az eltűnések döntő részét – 85 százalékát – olyan esetek teszik ki, amikor az érintett engedély nélkül távozott a gyermekvédelmi intézetből, majd néhány napon belül megkerült. Vagy a hatóságok találják meg őket, vagy maguk térnek vissza az intézetbe. Az eltűnési esetek nagy többségében szerencsésen végződik a történet, az ORFK adatai szerint az eltűnt személyek megkerülési aránya az utóbbi években 98-99 százalékos volt.

A 14 ezres szám amúgy nem azt jelenti, hogy ennyi kiskorú tűnik el évente, ezek összesített adatok. A rendőrség adatai szerint 1300-1500 közé tehető a szóban forgó kiskorúak száma, de ők összesen 9–10 ezer ilyen ügyet generálnak: sokan ugyanis többször is megszöknek egy intézetből, vagy éppen otthonról. Az egyik „csúcstartó” 37 alkalommal szökött meg az intézetből 2011-ben.

A 2013. május 11-ei adatok szerint a 18 év alattiakat érintő aktív körözések száma 1111 – olvasható a police.hu-n szereplő közleményben.

A körözési eljárást gyorsabbá tételére idén új szabályokat vezettek be, a rendőröknek például minden intézkedésüket rögzíteniük kell a körözési nyilvántartásban, a körözöttek mellett az eltűnt személyek adatait is nyilvánosságra hozzák. Ráadásul az eltűnt személyek esetében azonnal el kell rendelni a körözést, ha bejelentés érkezik.

A technika nem nyomoz

„A technikának van egy nagyon rossz tulajdonsága: nem tud járni, nem tud helyszínre menni, nincsenek érzelmei. A rendőr nem helyettesíthető, csak a sci-fiben” – reagált a nyilvántartás naprakészebbé tételének, a körözési eljárás felgyorsulásának hírére egy volt parancsnok. Szerinte a körözés elrendelésének gyorsabbá tétele önmagában semmit nem jelent, ha az első két napban, de főleg az első 24 órában nem tesznek meg mindent valóban egy eltűnt személy felkutatására.

Soroksáron hamar léptek a rendőrök
http://b.vimeocdn.com/ts/450/603/450603982_640.jpg

A magánnyomozó munkatársa volt az a férfi, akinek a lányát idén márciusban csalták el otthonából. Az apa bejelentette az eltűnést, és reménykedett benne, hogy lánya mobiltelefonjának cellainformációi alapján a rendőrök gyorsan kiderítik, hol tartózkodik a gyerek. A keresés azonban nagyon lassan haladt, és a férfi úgy érezte, még az sem számít, hogy egykor ő is rendőrként dolgozott. Elkeseredettségét a Facebookon is megfogalmazta, ennek nyomán pedig a rendőrök is aktívabbá váltak, és egy hét alatt előkerítették a rendőrök a kamaszt, akit elrablói néhány nap "beetetés" után, elkábítva prostitúcióra kényszerítettek. Az apa a hvg.hu-nak akkor azt nyilatkozta, ha a kollégái már az elején komolyan vették volna a munkájukat, nem történt volna meg a lányával ez a szörnyűség.

Elfelejtették a kamerák felvételeit kikérni?

Szintén az elmaradt rendőri intézkedés okozta, hogy nem tudták kideríteni, mi lett Daniel Gliksten brit orvostanhallgatóval, aki azután tűnt el, hogy távozott egy belvárosi szórakozóhelyről. A fő kérdés az volt, átért-e a Lánchídon Budára, vagy a hídról a Dunába esett. A rendőrök – információink szerint – nem kérték el időben a budai hídfőnél lévő térfigyelő kamerák felvételeit, és amikor a fiú után kutakodók végül jelentkeztek azokért, kiderült: kicsúsztak az időből, a felvételeket – adatvédelmi okokból – megsemmisítették. Az, hogy Daniel Gliksten a Dunába esve vízbefulladt, csak hónapok múlva derült ki, amikor Dunaújváros külterületén, a folyóban megtalálták a holttestét.

Szintén a Dunába fulladt Ophélie Bretnacher. A 2008 decemberében egy házibuli után eltűnt francia diáklány ügyében akkoriban híresztelés kapott lábra, többek között az, hogy megölték. Holttestét végül Csepelnél vetette ki a Duna, s ekkor bebizonyosodott, hogy nem gyilkosság áldozata lett.

A család azonban továbbra sem hitte el, hogy Ophélie öngyilkos lett volna. Szerintük az életerős, pozitív gondolkodású, jó fizikumú lányuk sem öngyilkosság, sem baleset miatt nem veszíthette életét. Úgy vélik, hogy a lányt meggyilkolták, a magyar hatóságok pedig még most is vizsgálják a lány eltűnésének körülményeit. Bagoly Bettina, a Fővárosi Főügyészség szóvivője elmondta: a nyomozás még folyik, annak határideje november 9-e.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Csikász Brigitta Itthon

Eltűnt fiatalt futtattak: mulasztottak-e a nyomozók?

Több ezer eltűnt gyereket keres egy évben a rendőrség. Hogy egy-egy konkrét esetre mennyi idő, pénz, ember, energia jut, nem tudni, de elgondolkodtató az az egyik utóbbi eset, amikor egy két hónapja eltűnt lányt végül vezető beosztásban lévők nyomására kezdtek el erőteljesen keresni a rendőrök. Mire megtalálták, a lányt már prostituáltként futtaták, bekábítószerezve. A körözési eljárásokat most gyorsítják egy fejlesztés révén. Volt rendőrök a hvg.hu-nak azt mondták, ez jó dolog, de amíg a rendőr nem veti bele magát a munkába, és talpal az információkért, addig az nem sokat ér.

Faigl Zoltán Itthon

Bűnözők karjaiban köthetnek ki az eltűnt lányok

Évről évre nő az eltűnt gyerekek, fiatalok száma Magyarországon. Bár nagy többségük pár nap alatt előkerül, egyre gyakrabban és egyre többen válnak bűncselekmény áldozataivá. Szakemberek szerint az embercsempészek már nemcsak tranzitországnak tekintik hazánkat, Magyarországról egyre több lányt hurcolnak külföldre és kényszerítenek prostitúcióra.

MTI Itthon

Eltűnt személyeket is köröztetne a kormány új törvényjavaslata

A kormány május 8-án tárgyalta meg és fogadta el a körözési nyilvántartási rendszerről és a személyek, dolgok felkutatásáról és azonosításáról szóló előterjesztést. A törvényjavaslat új eljárási eleme az eltűntté nyilvánítási eljárás, amelynek legfontosabb újítása, hogy az eltűnt személyek esetében azonnal el kell rendelni a körözést.