Szántás közben bukkantak a leletre Somogyvár határában, az egyik traktor szokásostól mélyebbre engedett ekéje akadt meg benne – írta a sonline.hu, amely fotókat is közölt a szarkofágról.
"A szántóföldről nagyon óvatosan az önkormányzat udvarára szállítottuk a szarkofágot" – mondta Móring József Attila, Somogyvár polgármestere. "Értesítettük a múzeumot, és a kiérkező régészek megállapították, a római korból származik".
A szarkofágon a négy sarkán lévő tornyos kialakításon kívül más dísz, vagy felirat nem volt. A mintegy három és féltonnás homokkő-koporsó fedlapját nem tudták egészben levenni, csak az egyik sarkát – feltehetően az eke okozta sérülés miatt. A szarkofágban egy épen maradt csontvázat és két üvegedény maradványait találták a régészek.
A polgármester szerint ezen a szántóföldön állt egykor a Resterica nevű településrész, ami egy római villát foglal magában. Ezt már jó pár esztendővel ezelőtt feltárták.
"Szakemberek vitatkoztak azon, hogy ez csak egy fogadó a római út mellett, vagy egy állandó település lehetett -e. Azt gondolom, hogy ez a szarkofágok és a korábbi téglasírok bizonyítják, hogy ott hosszabb időre rendezkedtek be az emberek, mivel temetők csak települések mellett voltak" – folytatta a településvezető.
A szarkofág rejtette csontokat antropológus vizsgálja meg – ekkor derülhet ki az elhunyt pontos kora és neme is. A szarkofágból előkerült üvegdarabokból restaurátor állítja össze az edényeket. A negyedik századból származó késő római kori kőkoporsót az önkormányzat Somogyvár-Kupaváron, a nemzeti emlékhelyen állítja ki.