Pokol Béla átfazonírozná az Alkotmánybíróságot

A parlament működési rendjéhez javasolja közelíteni az Alkotmánybíróság (AB) ítélkező tevékenységének procedurális szabályait az egykori kisgazda honatya, az AB tagjává 2011-ben megválasztott Pokol Béla jogászprofesszor.

  • HVG HVG
Pokol Béla átfazonírozná az Alkotmánybíróságot
HVG Zrt.

A politológia és az alkotmányjog, továbbá a jogszociológia és a jogfilozófia, valamint a demográfia és a médiatudományok felségterületein is kutatásokat folytató, 65 éves tudós például gyorsírókat ültetne be az AB zárt ajtók mögött zajló teljes üléseire, hogy a jövőben a határozatok publikálásával egy időben a tanácskozások szó szerinti jegyzőkönyve is felkerülhessen a testület internetes portáljára.

Pokol bíró bevezetné a klotűrt is, azaz korlátozná – 15 percben – a teljes üléseken az ítészek hozzászólásainak az időtartamát, az írásos határozat-tervezeteket kidolgozó kollégáknak pedig maximum 5 percet adna az „expozéra”.

A professzor elengedhetetlennek tartja továbbá, hogy a rendes bíróságok egy részéhez hasonlóan, valamilyen automatizmus alapján osszák szét ezentúl a Donáti utcába befutott „kereseteket”, megszüntetve a testület elnökének eddigi bírókijelölési monopóliumát, ami Pokol szerint kifejezetten ellentétes az ilyen „ítélőszékeken” követett gyakorlattal.

Az Alkotmánybírósággal kapcsolatos reformtervekről a HVG e heti számában olvashatnak.

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.