szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Rétvári Bence KDNP-alelnök után az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ) is arra szólította fel a Budapesti Corvinus Egyetem vezetőségét, hogy távolítsák el Marx szobrát az intézmény aulájából. Az IKSZ tagjai szerint Marx a kommunista eszmék atyja és köztudottan antiszemita volt. Az Oktatói Hálózat szerint a szoborról lehet vitatkozni, de politikának nincs helye az intézményben.

Múlt héten Rétvári Bence KDNP-alelnök nyílt levélben szólította fel az egyetem vezetőségét a Marx-szobor eltávolítására. Szerinte ha egy turista vagy egy érdeklődő belép a "Közgáz" aulájába, akkor megdöbbenésére mind a mai napig "a nyíltan fajgyűlölő és osztályharcos nézeteket valló Karl Marx ülőszobra tekint le rá".

Az ifjú kereszténydemokraták hétfőn az egyetem északi kapujánál mondták el újságíróknak, szerintük miért nincs helye Marx szobrának az intézmény aulájában. Nem az egyetem polgárságát akarják kikezdeni, hanem Marx személye ellen van kifogásuk – tették hozzá.

Stiller Ákos

Szerintük a néhai filozófus és közgazdász a kommunista eszmék atyja, és köztudottan antiszemita volt, ami nemcsak a mai fiataloknak, hanem mindenki másnak is elfogadhatatlan. Az IKSZ tagjai ezután bementek az épületbe, és Marx-idézeteket hagytok ott.

Stiller Ákos

A hvg.hu tudósítója diákokat is megkérdezett a szoborról. Volt, aki az eltávolításra szavazna, egy francia diák viszont éppen ellenkezőleg, kuriózumnak látta. Mások inkább fontos gondolkodónak nevezték Marxot, mint a kommunizmus atyjának, és volt, aki úgy vélte, hogy az évtizedek óta ott álló szobor már hozzátartozik az épülethez, kár lenne elvinni onnan.

Régi hagyomány, hogy diplomázó diákok része a szoborral fotózkodik. Van olyan csoport is, amelyik selfie-versenyt hirdetett a Facebookon, hogy így tiltakozzanak a szobor esetleges elmozdítása ellen.

„El a kezekkel az egyetemünktől!”

Mi köze az államtitkárnak egyetemünkhöz? – ezt a kérdést tette fel újságírók előtt Deák Dániel egyetemi tanár az Oktatói Hálózat képviseletében, ugyancsak az északi bejárat előtt. Azt mondta: elvárják az „államtitkártól és elvbarátaitól”, hogy tartózkodjanak az egyetemi autonómia megsértésétől, és tartsák magukat a jogállamban elfogadott, demokratikus értékrendhez. 

Deák Dániel szerint nem ellenzik, hogy az egyetemi nyilvánosság előtt vita induljon a szoborról, de abban csak abban csak az egyetem polgárainak van tanácskozási és szavazati joguk. „El a kezekkel egyetemünktől!” – tette hozzá. 

Az Oktatói Hálózat kéri, hogy az egyetemi szenátus kezdeményezzen tisztázó megbeszélést az egyetem nyilvánossága előtt a szobor sorsáról. Deák Dániel „kis magyar valóságnak” nevezte, hogy a Marx-szobortól nem messze egy Nagy Imre- valamint egy Teleki Pál-dombormű is található az épületben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!