Az érsekújvári zsidó közösség után most a Frankel zsinagóga közössége sem kívánja felhasználni azt a pénzt, amelyet a kormány szánt nekik a holokauszt emlékév rendezvényeire.
A Frankel Zsinagóga Alapítvány, egyetértésben a Frankel zsinagóga közösségével nem kívánja felhasználni azt az anyagi támogatást, melyet a Magyar Kormány Civil Alapjától nyílt pályázat során a vészkorszak hetvenedik évfordulójának megemlékezési rendezvényeire nyert - olvasható a Szombat című lap oldalán.
A zsidó közösség ezzel kívánja felhívni a figyelmet arra, hogy a Horthy-korszak pozitív színben való feltüntetése, nyilas írók tananyagba való elhelyezése, tömeggyilkosságok idegenrendészeti intézkedésként való beállítása, és még számos kormányzati megnyilatkozás, ezzel egyidejűleg a tömeggyilkosságok áldozataira történő megemlékezések támogatása nem fér össze egymással és a becsületes gondolkodásmód kívánalmaival.
A Szombat szerint azt is írják közleményükben, hogy megemlékezéseiket megtartják, de “ehhez nem kívánnak támogatást felhasználni egy olyan kormánytól, melynek köpönyegforgató viselkedése megbotránkozást vált ki a magyarországi zsidóság túlnyomó többségéből és a demokratikus nemzetközi közösségből is.”
Előzőleg a szlovákiai Érsekújvári Zsidó Hitközség közölte, hogy visszaküldik a kormány pénzét, mert úgy látják, hogy a holokauzst áldozatainak emlékévét kampánycélokra használják fel. Elfogadhatatlannak tartják például a német megszállásra és a „szuverenitás elvesztésére” való hivatkozást, és azt, hogy Magyarországon szobra állhasson Szálasi Ferencnek és Horthy Miklósnak. Azt is mondták, hogy úgy látják, Magyarországon tudatosan átírják a történelmet, és a holokauszt-emlékév is inkább a választási kampány része, mint az áldozatok előtti tisztelgés, és az utolsó csepp a pohárban Szakály Sándor történész, a kormányzat által támogatott Veritas Intézet vezetőjének nyilatkozata volt, aki azt mondta, hogy 18 ezer magyarországi zsidó legyilkolása idegenrendészeti intézkedés volt.
A kormányzati történelemhamisítás vádja a Szabadság térre tervezett német megszállási emlékmű tervei nyomán kerültek elő, Ungváry Krisztián történész erről szóló írását itt olvashatják.