Újabb magyar bank szűnhet meg, itt vannak a részletek

A Magnet Bank-csoport és irányító-főtulajdonosa, Fáy Zsolt 88 százalékos tulajdont szerzett a Polgári Bankban – jelentette be a vevő pénzintézet kedden.

Újabb magyar bank szűnhet meg, itt vannak a részletek

Fáy Zsolt, a sok szempontból alternatív, közösségi, demokratikus bankként operáló Magnet elnöke úgy kommentálta a hírt a HVG-nek:

Így most egyedül maradtunk a független magyar tulajdonban levő bankok csoportjában

Ezek szerint az összes többi pénzintézetet vagy külföldi érdekeltségűnek, vagy nem független magyar tulajdonúnak sorolja be.

A Polgári Bank eddig több mint 50 magánszemély tulajdonában állt, takarékszövetkezetként alakult 1972-ben polgári központtal, majd 2013-ban vette fel a banki formát. Összesen 17 fiókjával főként Északkelet-Magyarországon dolgozik, de Sopronban is fellelhető.

Az elmúlt években egyebek mellett a Sopron Bankot felvásárló Magnet Banknak ugyanakkor pont ez a régió hiányzott az országos lefedettségéből.

MBH Bank.
Túry Gergely

Mi közük az MBH-hoz?

Két évvel ezelőtt a piaci szóbeszédben felmerült, hogy a Polgári Bankot a Mészáros Lőrinc befolyása alatt álló MBH Bank kebelezi be, miután kivásárolta a Duna Takarék Bankot is, Orbán Viktor kormányfő kötélbarátja, Garancsi István érdekeltségéből.

Az összefonódás meg is indult, miután a HVG információja szerint a devizaműveleteket az MBH hajtja végre a Polgári Bank ügyfelei számára és az értékpapírszámláikat is vezeti, de ezek az állományok meglehetősen kicsik. Az MBH honlapján némiképp megtévesztő, hogy a Telebank menüpontjai között felsorolják a Polgári Bank ügyfeleit is.

Utóbbi nyilvános közleményeiben ugyanakkor nem szerepel a tulajdonosi szerkezete, az viszont igen, hogy „partnerbankja” az MBH, így sokan hihették, hogy szorosabb köze van Mészáros bankjához.

Hogyan vásárolt a Magnet?

A Magnet Bank vételi akciója meglehetősen bonyolult módon zajlik le – derül ki az MNB minapi, azt jóváhagyó határozatából, amelyt Varga Mihály jegybankelnök szignált elektronikusan, mint a Pénzügyi Stabilitási Tanács elnöke.

Ezek szerint több, részben a bank, részben Fáy Zsolt, illetve az ő bizalmi vagyonkezelője, részben bankbéli tulajdonostársa Rostás Attila János érdekeltségei a vevők. Maga a Magnet Bank összesen 88 százalékban, ezen belül Fáy Zsolt közvetve 33 százalékban lett a Polgári Bank részvényese.

A HVG értesülései szerint a Polgári Bank csak átmenetileg lesz leányvállalat, a továbbiakban egyesítik az anyaintézménnyel.

A Magnet Bank 2024-ben közel 380 milliárd forintos mérlegfőösszeg mellett négymilliárd alatti nyereséget ért el, míg a szerzeménye 60 milliárdos mérlegnagyságra 1,3 milliárd forintos nyereséget termelt. A kiszálló magánrészvényesek nem vettek fel osztalékot.

Fáy Zsolt bankelnök: “Nem értek egyet azzal, hogy ha egy ágazat profitja megugrik, az állam odamegy a markolóval”

Az extraprofitadó rombolja a vállalkozói szabadságérzetet, a kamatstop pedig a fizetési morált – állítja Fáy Zsolt, a Magnet Bank elnöke. Nem tart attól, hogy forráséhes kormányközeli üzleti körök felvásárlási célpontjává válnának.

Útmutató cégvezetőknek

Útmutató cégvezetőknek

Nem félünk eléggé

Az elmúlt években drámaian nőtt a kibertámadások gyakorisága és súlyossága. A hazai cégek – különösen a kis- és középvállalkozások – kockázatérzékelése és felkészültsége azonban érdemben elmarad a helyzet által indokolt mértéktől.

Szomoru Miklós: Mi sem vagyunk tökéletesek, ne akarjunk tökéletes kertet!

Szomoru Miklós: Mi sem vagyunk tökéletesek, ne akarjunk tökéletes kertet!

Fél évig 5-6 ember volt kíváncsi a kertészeti tanácsaira, ma már közel kétszázezres követő tábora van Szomoru Miklós „Egy kertész kertje Pilisszentkereszten” blogjának. A kertészmérnök szerint, aki brit mintára magánkert-látogatásokat is szervez, nem kell heti 8 óránál többet dolgozni azért, hogy bárkinek virágzó oázássá váljon a kertje. Erre a legjobb példa virágpompában úszó birodalma.