szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Magyarországon az az ódivatú nézet uralkodik a politikában, hogy a női ügyeket rá kell bízni egy-egy nőre, ő lesz a „nőpolitikus”, ő képviseli majd a médiában a női kvótát - közölte Bajnai Gordon egy workshopon.

Az Együtt-PM véleménye szerint Magyarország felemelkedéséhez a nők helyzetbe hozásán és egyenjogúságának megteremtésén keresztül vezet az út - mondta a választási szövetség vezetője a szervezet hétfői, budapesti „Tényleg van választásod?” elnevezésű női workshopján.

Bajnai Gordon úgy fogalmazott: Magyarország sok egyéb ok mellett azért sem tudja kihozni a benne szunnyadó teljesítményt, mert háttérbe szorítja a nőket. Eközben pedig az ország talpra állásának és fejlődésének legnagyobb szellemi, erkölcsi, lelki, gazdasági és országvezetési tartaléka a nők egyenjogúságában rejlik – tette hozzá.

Magyarországon az az ódivatú nézet uralkodik a politikában, hogy a női ügyeket rá kell bízni egy-egy nőre, ő lesz a „nőpolitikus”, ő képviseli majd a médiában a női kvótát - közölte. „Egyébként meg otthon a nőknek a picsogás a dolga, meg a konyha és ezzel a nők ki vannak pipálva a politikában” – jelentette ki, hozzátéve, hogy ma ez a gondolkodás van kormányon Magyarországon.

A nőkkel szembeni általános magatartás tekintetében nemcsak az ódivatúak miatt van szükség korszakváltásra. A legtöbb „régi párt” nőkkel kapcsolatos politikai cselekvése gyakran leszűkül március 8-ra, a nemzetközi nőnapra - folytatta. Nem a nőkkel, hanem saját és az ország jövőjével bánik mostohán és korlátoltan az a politika, amelyik így gondolkodik - közölte.

Az Együtt-PM megalakításakor a korszakváltást tűzték ki, ami egyúttal közgondolkodási innovációt is jelent „ebben a mi lejárt szavatosságú, megosztó, macsó politikai világunkban” - mondta.

Szavai szerint kevés olyan párt van, amelyik annyi áldozatot hozott volna, mint az Együtt-PM. Mint mondta, sok elvet és ügyet hátrébb vontak azért, hogy először a kormányváltás megtörténhessen, de vannak alapvető témák, amelyekben nem tesznek engedményeket. Ilyen a nők társadalmon belüli érvényesülésének és a nők esélyegyenlőségének az ügye is – jelentette ki.

Hangsúlyozta, büszkék ara, hogy a listájukon minden harmadik induló nő és ez az arány így alakul az egyéni jelöltek esetében is. Ők nem nőpolitikusok, ahogy „a kőkorszaki gondolkodás hívei” szokták nevezni női társaikat, hanem politikus nők – emelte ki. A nőpolitikus kifejezés kicsit olyan, mint „amikor a holokauszt hetvenedik évfordulója kapcsán olyan mondatokat mondanak, hogy zsidók és magyarok együttéléséről van szó” - hangsúlyozta. Bajnai Gordon a hasonlatot hazugságnak nevezte, mert mint mondta, Magyarországon magyarok élnek együtt magyarokkal.

Aki a nőket a női témába, egyfajta tematikus gettóba zárja, az ugyanúgy egyfajta kirekesztést hajt végre, mint aki „cigányokról vagy magyarokról, zsidókról vagy magyarokról beszél” – jelentette ki. Az Együtt-PM ezt a gondolkodást elutasítja és le is fogja zárni a magyar politikában – jelentette ki. Hangsúlyozta, hogy női politikusaik az oktatáspolitikával, az agrárpolitikával és az önkormányzati területekkel is foglalkoznak és emellett érvényesítik a női egyenjogúság kérdését. Ahogy a roma politikusoknak sem elsősorban kisebbségi politikusoknak kell lenniük, úgy a nőknek sem elsősorban nőpolitikával kell foglalkozniuk, hanem az ország vezetésével – szögezte le. Kijelentette, hogy egy olyan pártot akarnak csinálni, ahol a nem és a származás mellékes, mert a teljesítmény és a tisztesség számít.

Bajnai Gordon köszöntőbeszéde után az Együtt-PM női képviselőjelöltjei beszéltek azokról a problémákról és nehézségekről, amelyekkel a nőknek kell szembesülniük a politikában illetve az élet egyéb területein.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!