szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Magyar Nemzet szerdai számában azt állítja, hogy Simon Gábor a zárkatársa előtt bemártotta Gyurcsány Ferencet és Mesterházy Attilát, és erről a napilap is tudomást szerzett. Egyébként azt írják, hogy a nyomozók egy 2001-es ingatlanügylet iratait is lefoglalták Simon Gábornál, és a lap szerint az ennek keretében forgó pénz egy része vándorolt az volt MSZP-es elnökhelyettes számláira.

A Magyar Nemzet szerdai számában arról ír, hogy a nyomozók olyan iratokat foglaltak le a Simon Gábor volt MSZP-s elnökhelyettesnek az ügyében, amelyekből azt gyanítják, hogy egy XVIII. kerületi ingatlanügyletből származik a Simon Gáborhoz köthető külföldi és magyar bankszámlákon fellelt pénzösszegek egy része.

A lap szerint a nyomozók a lefoglalt iratok között megtalálták annak a 2001-es ingatlanügyletnek a papírjait, amelynek során az akkor még szocialista vezetésű XVIII. kerület 40 millió forintért adott el egy földterületet az Auchan Magyarország Kft. egyik érdekeltségének. Mint írták, a szóban forgó ingatlanon pakuratavak voltak, a területet kármentesíteni kellett. A kárelhárítást egy vállalkozó 100 millió forintért hajtotta volna végre, erre szerződést is kötött az önkormányzattal, amely később ismeretlen okokból elállt a megállapodástól. A kerület ezután az Auchan leánycégével szerződött le a kármentesítésre, ezúttal azonban már 950 millió forintért, a visszaléptetetett vállalkozóval pedig peren kívül megállapodtak. A lap szerint az iratok arról tanúskodnak, hogy a 950 millió forintos "kármentesítési" pénz egy része az Auchantól a Szociál Fókusz Kht.-n és az R&S 2002 Consulting Kft.-n keresztül egyebek között különböző alapítványokhoz és egyesületekhez is vándorolt. A Magyar Nemzet szerint az volt a szisztéma, hogy az Auchan leánycége sokmilliós szerződéseket kötött a szóban forgó gazdasági társaságokkal.

MTI

A lap megjegyzi azt is, hogy a nyomozók által lefoglalt iratok között találhatók olyan későbbi megállapodások is, amelyeket Mesterházy Attila pártelnök vagy Simon Gábor elnökhelyettes írt alá. A Magyar Nemzet úgy tudja, a nemrég elhunyt Welsz Tamás beszámolt a hatóságoknak arról, hogy Simon Gábor legalizálni szerette volna vagyonát, és ehhez az ő segítségét kérte.

A Magyar Nemzet cikkének legmeredekebb állítása egyébként az, hogy Simon Gábor a zárkában elfecsegte a besúgási céllal mellé ültetett cellatársának, hogy Mesterházy Attila jelenlegi és Gyurcsány Ferenc volt MSZP-pártelnök is tudott az ő százmillióiról, és a zárkaügynök jelentéséről a napilap is értesült.

Ügyvédje szerint nem volt afrikai útlevél

Simon Gábor ügyvédje, Nagy István a Népszavának egyébként megismételte azt, amit a hvg.hu-nak is elmondott, vagyis hogy Simonnak nem volt bissau-guineai útlevele, és nem járt a MagNet Bankban sem. A védő szerint Simon Gábor nem nyitott a pénzintézetben a nem létező okmány segítségével bankszámlát, és főleg nem fizetett be rá 75 millió forintnyi eurót. Azt is elmondta, hogy az eddig egyetlen, hivatalosan is ügyfelének tulajdonított bankszámlán – ez az első nyilvánosságra került számla a bécsi Volksbankban, rajta mintegy 240 millió forintnyi euróval – szereplő pénzről Simon nem állította, hogy az az MSZP-hez kötődne, sőt vallomásában azt állította, hogy még csak nem is a sajátja, az összeg felett csak vagyonkezelőként rendelkezett. Ezzel viszont megdől az adócsalás – hivatalosan költségvetési csalás – vádja, de ha mégsem így lenne, az okozott "kár", vagyis az adóhátralék "megtérült" azzal, hogy a számlán az ügyészség zárolta a vélt tartozás összegének megfelelő 238 ezer eurót. A három másik – grazi, salzburgi és zürichi – bankszámlán lévő pénzekkel összefüggésben Simont semmivel nem gyanúsították meg eddig, sőt március 10-e óta nem is hallgatták ki a nyomozók – monda az ügyvéd. Az ügyvéd szerint a MagNet Bank-os számla egyenesen provokáció.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!