szerző:
Cs. B.
Tetszett a cikk?

Bírósághoz fordul a hvg.hu, hogy kiderüljön, a Terrorelhárítási Központ (TEK) munkatársainak mennyi túlórát fizettek ki az elmúlt években, a szervezet ugyanis többszöri megkeresésünkre sem hajlandó a kért közérdekű adatokat megadni. A TEK-en kívül minden más rendőri szervtől megkaptuk a kifizetett összegeket.

December óta nem adja ki a Terrorelhárítási Központ, hogy mennyivel ellentételezte munkatársai pluszmunkáját. Három megkeresést is küldött szerkesztőségünk, egyik igénylés sem járt eredménnyel. Először tavaly év végén próbáltuk megtudni, hogy a 2010. szeptember elején létrehozott szervezetben a dolgozók hány órát teljesítettek a kötelező munkaidőn felül, s azért mennyit kaptak. Megkeresésünkben a 2010-re, 2011-re és 2012-re vonatkozóan kértük az adatok közlését.

Több hónapos, eredménytelen adatigénylés

A levélre nem érkezett válasz, pedig más ügyekben készségesen megadták a tájékoztatást a TEK Társadalmi Kapcsolat Osztályáról. Idén január 31-én még egyszer megigényeltük a pluszmunkák ellentételezésének összegét, kiegészítve a 2013-as számokkal. Egyben jeleztük Fodor Gergely osztályvezetőnek, hogy tavalyi megkeresésünk válasz nélkül maradt. Mivel továbbra sem történt semmi, március 4-én hivatalosabb formába öntöttük a kérdésünket, s a jogszabályokra hivatkozva kértük a közérdekű adatok megküldését. Pontosan egy hét múlva reagáltak az e-mailre, a TEK Hivatal jelezte, beadványunk megválaszolása 15 napig tart.

Ennek letelte után, március 27-én jeleztük a hivatalnak, hogy az általuk megadott határidő lejárt, és szeretnénk, ha a túlórákkal kapcsolatos válaszukat mielőbb megküldenék. Ezt követően Fodor Gergely telefonon közölte, hogy szerintük a 15 nap az három munkahetet jelent, és április 3-án továbbítják szerkesztőségünknek a közérdekű adatokat. Ez azonban máig nem történt meg, a hivatali osztályvezető pedig azóta számunkra elérhetetlenné vált.

Az Átlátszó.hu is nehezen boldogult a TEK-kel

Ismert, a TEK az Átlátszó.hu-nak többszöri adatigénylés után árulta el, hogy mire költött több mint százmilliót az árvízi védekezés idején. A megjelent cikket aztán a TEK bíróságon támadta meg, igaz sikertelenül. A bírói szakaszban aztán a Terrorelhárítási Központ benyújtotta a költségek tételes elszámolását – a dokumentumot, aminek a nyilvánosságát három adatigényléssel hiába próbálta elérni az Átlátszó.hu. Kiderült, hogy a az árvízi védekezés idején összesen másfél millióért vásároltak ruházati jellegű felszerelést a gátakon szolgálatot teljesítő 722 fős állománynak: 680 ezer forintért gumicsizmát, sőt gumiruhát is, 141 ezerért; 233 ezerért porálarcot, 418 ezerért kesztyűt. Közel félmillióba került a szúnyogok elleni védekezés: 435 ezer forintot számoltak el szúnyogriasztóra.

Az ORFK és az NVSZ nem titkolta a túlmunkák adatait

Más rendőri szervezet nem titkolta a közre tartozó számokat. Február elején írt a hvg.hu arról – az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) Kommunikációs Szolgálata által megadott adatok alapján –, hogy mintegy kétmilliárd forintot kaptak pluszmunkájukért 2013-ban a Készenléti Rendőrség (KR) munkatársai. Ez jelentős növekedés az előző évi 883 millió forinthoz képest, még akkor is, ha időközben KR-be olvasztották Nemzeti Nyomozó Irodát (NNI) is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!