szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Mozaik Kiadó igazgatója azt kéri, hozzák nyilvánosságra a tankönyvlista összeállításának szakmai és egyéb szempontjait. Reményfy Tamás szerint kiadójuk piacról való kiszorítása a cél – írja az Index.

Reményfy Tamás, a Mozaik Kiadó vezetője több ponton cáfolta Hegedűs Istvánnak, tankönyvellátásért felelős miniszteri biztosnak az Indexen kedden megjelent állításait. Az oktatási államtitkárság új rendelkezése szerint az állami iskolák nem rendelhetnek meg bármilyen könyvet a hivatalos tankönyvjegyzékről, csak a központilag ajánlott kiadványokat. Ezen a szűkített listán nagyrészt a nemrég államosított Apáczai Kiadó és a Nemzedékek Tudása Tankönyvkiadó könyvei találhatók. Ez leginkább az eddig piacvezető Mozaik Kiadót sújtja, amelynek csak kevés kiadványát rendelhetik meg.

Kilencedik osztályban a Mozaik Kiadónak 17 új kerettanterv szerint jóváhagyott kiadványa szerepel a hivatalos tankönyvjegyzéken, az állami iskoláknak ajánlott, szűkített listán viszont egy sem. A Mozaik Kiadó alsó tagozatos (1-4. o.) könyveit közel 2 millió példányban használják a magyar iskolákban. Az állami iskoláknak ajánlott listára azonban egyetlen alsós mozaikos kiadvány sem került – részletezi az Index.

A miniszteri biztos azzal érvelt, hogy az államnak az iskolák 80 százalékának fenntartójaként joga van beleszólni a tankönyvrendelésekbe, hiszen a könyveket az állami költségvetés fizeti. A Mozaik Kiadó vezetője viszont arra hívta fel a figyelmet, hogy a 3-12. évfolyamokon a diákok közel 50 százalékánál a szülők fizetik a tankönyveket. A szűkített listából való rendeléssel a szülőket valójában jórészt állami könyvek megvásárlására kötelezik még abban az esetben is, ha a gyermek pedagógusa azokat szakmailag nem tartja megfelelőnek.

Reményfy Tamás szerint félrevezető és hiányos a miniszteri biztos azon kijelentése is, hogy a tankönyvellátásról szóló törvény a rendeléseket a fenntartó egyetértéséhez köti. Ha ugyanis a fenntartó a tankönyvrendeléseknél előre közli, hogy egyetértésének mi a feltétele, akkor azt nem egyetértésnek, hanem előírásnak hívják. Ez pedig sérti a szabad, szakmai alapú tankönyvválasztás törvényben biztosított jogát.

A kiadó igazgatója szerint a tankönyvrendelés korlátozásával láthatóan a sok évfolyamon és tantárgyban piacvezető Mozaik Kiadó kiszorítása az egyik legfontosabb cél. Ennek egyik oka szerinte az lehet, hogy az állami kínálatban szereplő könyveknél jobb könyvek ne legyenek választhatók. Ha ugyanis bármelyik két választható könyv közé beteszik a Mozaik Kiadó könyveit, akkor az eddigi tapasztalatok szerint az iskolák többsége valószínűleg azt választaná.

A szakember azt is nehezményezte, hogy az állam azt sugallja, mintha a kiadók nem dolgozták volna át időben a könyveiket, és ezért kéne az államnak biztosítani azokat.

A Mozaik Kiadó igazgatója mindezek alapján azt kéri: hozzák nyilvánosságra a lista összeállításának szakmai és egyéb szempontjait.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!