Nol: Félmilliárdos megtakarítást hozott az inzulinszigorítás

Az úgynevezett analóg inzulin támogatását szigorító, két éve bevezetett inzulinrendelet alapján 14 ezer beteg kényszerült terápiaváltásra, és ezzel 500 millió forint megtakarítást ért el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár – írja a hétfői Népszabadság az OEP adatai alapján.

  • MTI/Népszabadság MTI/Népszabadság
Nol: Félmilliárdos megtakarítást hozott az inzulinszigorítás

Inzulintámogatásra évente 20 milliárd forintot, a gyógyszerkassza 7 százalékát költik. Körülbelül 150-170 ezer beteg kap ilyen segítséget, a számuk körülbelül 15 százalékkal emelkedett az elmúlt két évben.

Az inzulinrendelet azt mondta ki, hogy az analóg inzulinkészítményre a beteg csak 50 százalékos támogatást kaphat, ha nem tudja elérni az elvárt szénhidrát-anyagcsere-értéket. Aki ilyen feltételekkel nem tudná kifizetni a korszerűbb inzulint, annak át kell állnia a 100 százalékban támogatott, hagyományos, úgynevezett humáninzulin-terápiára. Egy utóbbi módosítás szerint a rendelet hatálya alól kivették a 18 év alattiakat és a 1-es cukorbetegségben szenvedőket.

Az OEP adatai szerint azok közül, akiket a szigorítás érintett, 18 százalék választotta az 50 százalékos támogatást, a többiek pedig a humáninzulin-terápiát.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?