szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Felháborítónak nevezte Orbán Viktor kormányfő a strasbourgi Európai Bíróság keddi döntését, amely szerint Magyarország nem tarthatja fönn a tényleges életfogytiglani szabadságvesztés büntetését. Pedig a bíróság nem azt mondta, hogy az életfogytosokat szabadon kellene engedni. Orbán ismét az Európai Uniót szidta, noha az ebben az ügyben nem is érintett.

A miniszterelnök Körmenden, a Fidesz EP-választási rendezvényén azt mondta, felháborítónak tartja a döntést, egy újabb bizonyítéknak arra, hogy úgy tűnik, Brüsszelben és Strasbourgban, tehát az Európai Unióban "a bűnt elkövető emberek jogait az ártatlan emberek jogai és az áldozatok jogai elé helyezik". A kormányfő arra szándékosan vagy véletlenül, de nem tért ki, hogy a strasbourgi bíróságnak semmi köze az Európai Unióhoz, ugyanis az Európa Tanács mellett működik.  A nap folyamán egyébként ugyanígy összemosta a Fidesz parlamenti frakciója is a két intézményt, majd ennek mellékvizén kampányolt a vasárnapi EP-választásra.

A kormányfő hozzátette, hogy a kormány nevében a leghatározottabban vissza kell utasítani ezt, és meg kell védeni az életfogytig tartó szabadságvesztés intézményét, amely – szerinte legalábbis – jelentős visszatartó erővel bír a bűnt elkövetők vagy az ilyen szándékkal rendelkező emberek számára.

Orbán Viktor mai körmendi látogatásán
MTI / Varga György

A Strasbourgban működő Emberi Jogok Európai Bírósága kedden közzétett elsőfokú ítéletében elmarasztalta Magyarországot a felülvizsgálat lehetőségét kizáró – tényleges – életfogytiglani szabadságvesztés büntetés miatt. A bíróság az emberölésért és rablásért elítélt Magyar László ügyében megállapította, hogy a későbbi szabadlábra helyezés eshetőségét kizáró ítélet magalázó bánásmódnak minősül, és így sérti az emberi jogok európai egyezményének előírásait.

A Magyar Helsinki Bizottság jogvédő szervezet arra hívja fel a figyelmet, hogy a strasbourgi bíróság nem azt mondta ki, hogy Magyar Lászlót szabadon kellene bocsátani, de még csak azt sem, hogy egyszer majd mindenképpen szabadon kell őt engedni, hanem az ítélet lényege az, hogy minden fogvatartottnak joga van ahhoz, hogy előre meghatározott időközönként, megismerhető szempontok szerint megvizsgálják, indokolt-e még a fogva tartása.

A magyar szabályozás azonban ezt semmilyen formában nem teszi lehetővé, nem biztosít elvi lehetőséget sem a szabadulásra, így Magyarország a tényleges életfogytiglan kiszabásával megsértette Magyar László emberi jogait – mondják a jogvédők.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!