szerző:
Cs. B.
Tetszett a cikk?

Szívesebben alkalmazzák az V. kerületben a kerékbilincselést azoknak a járműveknek az esetében, amelyekre nem vesznek parkolójegyet, vagy az lejárt és autós nem vett újat. Ezt maga az önkormányzat ismerte el azzal együtt, amelyről a hvg.hu egy olvasója beszámolt egy közterület-felügyelő elmondása alapján: ha már el is készült a mikuláscsomag, inkább bilincselnek, a pótdíjat pedig törlik a rendszerből.

Kerékbilincset kapott autójára egy budapesti férfi a Nádor utcában szeptember 10-én, mert lejárt a parkolójegye. „Nem értettem a dolgot, hogy miért nem „mikuláscsomaggal” büntettek, ezért az intézkedő közterület-felügyelőnek szegeztem a kérdést" – mesélte István, aki a választól teljesen megdöbbent. A közteres ugyanis azt állította, hogy a V. kerületben számukra engedélyezett, hogy a parkolóőrök által büntetésül kiszabott pótdíjakat levegyék az autók szélvédőjéről, s helyette kerékbilincset tegyenek fel a járművekre. "Nyilván ezek leszedése jóval többe fáj az autósnak, mint a pótdíj rendezése” – tette hozzá István.

Arra a kérdésre, hogy mi történik ezután a „mikuláscsomaggal”, a közteres megnyugtatta, hogy belenyúl a rendszerbe, és törölni fogja azt. „Közölte, nekik van erre joguk. Arra viszont semmit sem felelt, hogy milyen rendelet ad erre számukra felhatalmazást. Azt sem értettem, hogy pótdíj kiszabása helyett miért büntetnek kerékbilinccsel, amikor nem tilos helyen, szabálytalanul parkoltam, hanem csak annyi a bűnöm, hogy lejárt a parkolócédulám.”

Növeli az autósok parkolásidíj-fizetési kedvét

A kerékbilincselés gyakori alkalmazása csökkentette az V. kerületben a díjfizetés nélkül várakozó gépjárművek számát, aminek köszönhetően nőtt a várakozásidíj-fizetési hajlandóság – közölte a hvg.hu megkeresésére Zalka Szilvia, az önkormányzat sajtóreferense. Hozzátette, a parkolási kihágásokat egyébként számos más, budapesti kerületben is kerékbilinccsel büntetik. Belváros-Lipótvárosban a képviselő-testület által megbízott közterület-felügyelet 2013. február 21-től rendszeresen alkalmaz kerékbilicselést a várakozási díjat meg nem fizető autósokkal szemben.

Zalka Szilvia hangsúlyozta, a jogszabályok lehetővé teszik ezt, és erre a megfelelő közlekedési kiegészítő táblával fel is hívják a figyelmet. Megjegyezte azt is, hogy „mivel pótdíj és kerékbilincs egy időben nem alkalmazható ugyanannál a gépjárműnél a közúti közlekedésről szóló törvény vonatkozó passzusa értelmében (1988. évi I. törvény 15/C. § (4) bekezdés), a felügyeletnek intézkednie kell a bilincselést követően a kiállított pótdíjak visszavonása érdekében.”

Az V. kerület sajtóreferense megnyugtatásul közölte, hogy jogorvoslatra van lehetőség. Ha a gépjármű vezetője kérelemmel fordul a felügyelethez, abban az esetben "szabálysértési eljárást kezdeményeznek az illetékességgel és hatáskörrel rendelkező szabálysértési hatóságon, Budapest Rendőr-főkapitányság V. Kerületi Rendőrkapitányság Igazgatásrendészeti Osztályán”.

István most azon gondolkodik, hogy bírósághoz forduljon-e. „Valószínű, a perben az ügyvéd díja többe fog kerülni a bilincs levételének 11 500 forintos költségénél, de teljesen jogtalannak tartom az eljárást – mondta felháborodva.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!