szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Jövőre nemcsak a reggel hat és éjfél közötti időszakra, hanem a műsoridő teljes egészére vonatkozik az „akadálymentesítés”, hogy a hallássérültek is folyamatosan nézhessenek tévét – erről beszélt a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság elnöke hétfőn Siketek és Nagyothallók Országos Szövetségének szakmai napján.

Karas Monika emlékeztetett, hogy a politikai és hírműsoroknak már most is „akadálymenteseknek” kell lenniük. Jövőre a filmekre, a játékokra és a közszolgálati műsorok is vonatkozik ugyanez: 0-24 órában kell akadálymentesített verzióban közétenni őket.

Törvényi előírás a televízióknak, hogy évről évre növeljék a felirattal vagy jelnyelvi tolmács segítségével az olyan műsorok számát, amelyet halláskárosultak is tudnak követni – tette hozzá.

Az NMHH 2011 óta a Sinosszal együtt ellenőrzi, hogy a tévétársaságok eleget tesznek-e a kötelezettségüknek, és vizsgálják például a feliratok minőségét is.

A szakmai napon Lidia Best Smolarek, a Hallássérültek Európai Szövetségének elnökhelyettese szervezetük céljának nevezte, hogy 2020-ra a műsorok teljes egészében hozzáférhetők legyenek a siketek és nagyothallók számára, de dolgoznak azon is, hogy színházi előadásokat, mozifilmeket vagy DVD-ket  ugyancsak feliratozzák – mondta.

Megerősítette: a siketek körénél nagyobb igény mutatkozik a feliratozásra, a 17 milliós Hollandiában például, ahol 1,6 millió halláskárosult él, 5,4 millióan használják a feliratozást.

Hangsúlyozta: egész Európában erősíteni kell az akadálymentesítés törvényi hátterét, pontos szabályokat kell alkotni, és figyelni kell arra is, hogy felhasználóbarát feliratokat használjanak a televíziók.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!