szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Luxemburgba látogat, ahol a Külügyek Tanácsa ülésén vesz részt. Diplomáciai forrásaink szerint kizárt, hogy legalább informális módon nem hozzák fel tárgyalópartnerei az Amerikából kitiltott magyar kormánytisztviselők ügyét. Szijjártó Péter innen egyenesen Washingtonba utazik, ahol többek között azzal a Victoria Nulanddal is találkozik, aki nyilvánosan is kiosztotta Orbán Viktor és kormányát három hete.

Az EU külügyminisztereinek találkozóján hivatalosan a napirendre kerül az ukrán konfliktus biztonságpolitikai vonatkozása, az ebolajárvány, az Irakban és Szíriában fennálló válsághelyzet, a gázai és a líbiai konfliktusok, valamint az ISIL (Iraki és Levantei Iszlám Állam) - írja az MTI. A Külügyek Tanácsa ülését megelőzően a négy közép-európai állam külügyminiszteri szintű V4 koordinációs találkozót tart a soros szlovák elnökség javaslatára, amelynek célja, hogy közös álláspontot képviseljenek az uniós külügyminiszterek találkozóján. Az egyeztetés során két újonnan beiktatott külügyminiszter is bemutatkozik a V4-ek közül.

Valószínűleg ez a megbeszélés sem lesz feszültségtől mentes, mivel a V4-eken belül is éles törésvonal van Ukrajnával kapcsolatban, Lengyelország egyre nagyobb elégedetlenséggel nézi, hogy a másik három tagállam (de különösen Szlovákia és Magyarország) vonakodó álláspontot képvisel az Oroszországgal szemben bevezetett szankciók ügyében. Magyar szempontból ennél is súlyosabb, hogy mint megírtuk, Ukrajna felé olyan szerencsétlen körülmények között sikerült leállítani a gázszállítást (többek között a magyar kormányfő és a Gazprom elnökének titokban tartani kívánt találkozója után, egy fontos uniós megbeszélés előtt), hogy az komolyan csorbította a kormány szavahihetőségét. Így ez a kérdés akár magán a külügyminiszteri tanácson is szóba kerülhet.

Merkel is beszólt

Szijjártó Péter a hivatalos találkozók előtt Titus Corlatean román külügyminiszterrel is megbeszélést folytat - írta a minisztérium. Hozzátették: "a kétoldalú találkozó súlya abban is áll, hogy a két ország között felmerült számos vitás kérdés rendezése a Romániában élő jelentős magyar kisebbség érdekében elengedhetetlen". Románia a harmadik legnagyobb exportpiacot jelenti Magyarország számára, így a megállapodás mindkét fél szempontjából kiemelt jelentőséggel bír - olvasható a közleményben.

A magyar külügyminiszter felkészülhet a kellemetlen kérdésekre
MTI / Szigetváry Zsolt

Ennél is sokkal kellemetlenebb lehet Szijjártó Péter számára, hogy diplomáciai forrásaink szerint kizárt, hogy legalább informálisan - a szokásos formula erre: folyosói beszélgetések formájában" - ne hozzák szóba Szijjártó Péternek az amerikából kitiltott magyar kormánytagok, üzletemberek ügyét is. Szijjártó Péter szombaton erről azt mondta, a kormány nem kapott konkrét tájékoztatást az amerikai külügyminisztériumtól, és külön vizsgálatot sem indít az ügyben, mivel úgy vélik, nincsenek korrupt kormánytagok, de az ügyet - egybehangzó értékelések szerint - ennyivel már régen nem lehet eltussolni.

Victoria Nuland, közép-, és kelet-európai ügyekkel foglalkozó amerikai külügyi államtitkár október elején keresetlen szavakkal bírálta - konkrét országnevek nélkül, de egyértelműen Magyarországra (is) utalva azokat a térségbeli államokat, melyek azb utóbbi időben szerinte eltávolodtak a nyugati értékektől, és Ukrajna ügyében is Oroszország kezére játszanak. Úgy tudjuk, vagy itt, vagy egy későbbi másik találkozón Nuland a térség külügyi vezetőinek egyértelművé tette: az Egyesült Államok türelme lejárt, mostantól konkrét következményekkel kell számolni. Ennek része lehet a mostani kitiltás is.

A magyar kormányfő a hvg.hu információi szerint ráadásul legfontosabb szövetségesétől, a német kancellártól is komoly figyelmeztetést kapott. Információink szerint néhány napja - milánói megbeszéléseiken - Angela Merkel is egyértelműen jelezte, elvárás, hogy a kormány tartsa tiszteletben az eddig meglehetősen hanyagul kezelt európai értékeket.

A luxemburgi csúcsról Szijjártó Péter Washingtonba utazik, ahol többek között Victoria Nulanddal is találkozik majd. Bár az út elsődleges célja eredetileg lehetséges befektetőkkel való találkozás volt, az elmúlt napok után minden bizonnyal a kitiltás, az amerikai korrupciós kifogások, és a lehetséges következmények lépnek elő a legfontosabb napirenddé. Már csak azért is, mert bármely amerikai nagyvállalati vezetőt innentől kezdve nyilvánvalóan az érdekelhet a legjobban, az Egyesült Államok szemében mennyire kockázatos befektetési terep Magyarország, Szijjártó Péternek úgy kellene erről partnereit győzködnie, hogy a hírek közben éppen arról szólnak: Magyarországon csak kenőépénzek ellenében lehet komoly üzletet csinálni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!