szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Nem éri meg összeveszni Norvégiával, ha követett is el hibákat a norvég pénzeket kezelő Ökotárs Alapítvány, azok nem tűnnek nagyon komolynak – mondta a Figyelőnek adott interjújában Jeszenszky Géza volt oslói és washingtoni nagykövet. Az amerikai kitiltási botrányról azt mondta, nem hiszi, hogy az USA minden alap nélkül fogalmazna meg korrupciós vádakat.

A norvég pénzekkel és az amerikai kitiltással kapcsolatban is kritikus hangot ütött meg a kormánnyal szemben Jeszenszky Géza a Figyelőnek adott interjújában.

Az oslói nagyköveti posztról nemrégiben távozott diplomata a norvég civil támogatások körüli vitáról azt mondta, nagykövetként tett javaslatokat, de azokat nem vették figyelembe, és ezek után úgy látta, be kell fejeznie ottani munkáját. Hozzátette, nem azt fájlalja, hogy őt kihagyták, hanem hogy nem is volt érdemi tárgyalás a panaszokról. Szerinte ha komoly kifogása volt a magyar kormánynak, akkor konkrétumokkal kellett volna előállnia.

Lehet, hogy a norvég civil pénzeket elosztó Ökotárs Alapítvány elkövetett hibákat, de ezek nem tűnnek nagyon komolynak – tette hozzá Jeszenszky. Emiatt szerinte nem éri meg összeveszni a NATO-főtitkár országával, lemondani az alapokról, vagy nehéz helyzetbe hozni a korábbi nyertes pályázókat. "Szerintem a magyar kormány térfelén pattog a labda" – közölte az interjúban.

Norvégia nem fog presztízskérdést csinálni az ügyből, és jó lenne, ha a magyar kormány is a megegyezésre törekedne – tette hozzá.

Bánkuti András

A lapban az amerikai kitiltási botrányról is kérdezték az első Orbán-kormány alatt a washingtoni nagyköveti posztot is betöltő Jeszenszkyt. Azt mondta, nem hiszi, hogy az amerikaiak minden alap nélkül fogalmaznának meg ilyen korrupciós vádakat, ezeket az ügyeket pedig tisztázni kell, és a magyar kormány részéről példát kell statuálni.

Felidézte, hogy a magyar kormány hiányolja a neveket és a konkrétumokat, bár szerinte a múlt héten kapott amerikai listában azért már vannak konkrétumok. Azzal kapcsolatban, hogy Orbán Viktor ezt a listát egy fecninek nevezte, Jeszenszky azt mondta, nem a pecsét vagy a fejléc a lényeg, a dokumentum egy non-paper, ami bevettt diplomáciai forma.

Arról is beszélt, hogy szerinte hazánk helyzete Trianon óta nagyon kényes, vannak országok, amelyek ferde szemmel néznek ránk. "Ha vitatható lépéseket teszünk, azonnal magunkra vonjuk a kritikát. Épp ezért nem szabad magas labdákat adni. Ez nem meghunyászkodás, hanem óvatosság" – tette hozzá.

Az Oroszország és az USA, illetve Európa közötti feszültségekről, illetve az ezzel kapcsolatos magyar hozzáállásról azt mondta, egy ilyen helyzetben "nem lehet a kerítésen üldögélni, hanem állást kell foglalni. Színt kell vallani, hogy kivel tartunk". Hozzátette, szerinte a paksi bővítés védhető, atomerőműre szükség van, de a Déli Áramlat vezetékkel már más a helyzet, mert az mégiscsak orosz gázra épülne.

Az amerikai üggyel kapcsolatban azt mondta, a magyar kormányon múlik, akarja-e a rendezni a viszonyt, de "ha tovább játsszuk a sértődöttet", akkor az új washingtoni nagykövetnek nehéz dolga lesz. Jeszenszky azért hozzátette, nem hinné, hogy az Orbán-kormány szakítani szeretne a nyugati szövetségi rendszerünkkel.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!