szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Sokan fizetik meg Gyurcsány Ferenc hétfői, parlamenti "nyúlkiugratós akciójának" árát Szigetvári Viktor szerint, aki blogjában a tegnapi szavazásokat részletezi.

Szigetvári Viktor, az Együtt ügyvezető társelnöke blogján arról értekezik, hogy a hétfői szavazási nap számos szempontból emlékezetes lesz, ugyanis volt 22 olyan döntés, amely a jelenlevő képviselők kétharmadának támogatását igényelte, miközben az amúgy is vékony kétharmad az elmúlt hetekben még vékonyabb lett. Egy hiányzó mandátummal és egy egészségi állapota miatt jelen nem lévő képviselővel az összes képviselő kétharmadával a kormánypártok csak akkor tudnak döntést hozni, ha más pártokból is vagy a függetlenek közül is átszavaz hozzájuk valaki. A jelenlevő képviselők kétharmadával pedig akkor, ha a nem kormánypárti képviselők közül valaki nem szavaz, nincs benn vagy esetleg átszavaz – fejtegeti Szigetvári.

Az utóbbi esetre több példát is említ, megjegyezve, hogy a legnagyobb problémát Vona Gábor és Gyurcsány Ferenc távolléte jelentette hétfőn. Előbbi betegségre hivatkozott, utóbbi pedig a "jobbikos nyúl bokorból való kiugratására", de Szigetvári szerint Gyurcsány védekezése "álságos és téves".

A közszolgálati médiaszolgáltatásokat szabályozó törvények módosítása ügyében a Törvényalkotási Bizottság összegző módosító javaslata azért nem ment át kétharmaddal, mert Dankó Béla fideszes és Aradszki András kereszténydemokrata képviselők nemet nyomtak. Bár a jobbikos Volner János jelen volt, de nem szavazott, Vona Gábor és Gyurcsány Ferenc pedig távol volt. Ha akár a fideszes, akár a kereszténydemokrata képviselő megszavazta volna az indítványt, megkapta volta kétharmadot, Volnertől függetlenül.

E törvénymódosítás zárószavazásánál szintén kellett a kétharmad. Szávay István jobbikos képviselő igennel szavazott, később azt mondta: félrenyomott, ezzel pedig bebiztosította a kétharmadot, ami egyébként nélküle is meg lett volna.

Jobbikos átszavazás történt a blogbejegyzés szerint a kulcsfontosságú költségvetési salátatörvény összegző módosításának kétharmados szavazásánál, amikor Vágó Sebestyén szavazott át igennel, Szabó Tímea (független, PM) jelen volt, de nem szavazott, Gyurcsány Ferenc és Vona Gábor ezúttal is távol volt. A törvénymódosításra akkor is meg lett volna a kétharmad, ha Szabó Tímea szavaz és a jobbikos képviselő is nemet nyomott volna.

Három szavazás esetében Gyurcsány Ferenc, Vona Gábor és Szabó Tímea "együttes szavazási magatartása" befolyásolta a jelenlevő képviselők kétharmadának szavazatával elfogadott döntéseket – írja Szigetvári.

A költségvetési salátatörvény zárószavazásánál a Fidesz és a KDNP hozta lehetséges maximális szavazatot, 131-et 194-ből. Vona, Gyurcsány és Szabó Tímea nem szavazott. Ha mindhárman szavaztak volna, és nem támogatták volna a salátatörvényt, akkor nem lett volna meg a kétharmad – számol tovább az Együtt társelnöke.

Szigetvári azt írta: Gyurcsány Ferenc "nyúlkiugrató stratégiájának elhibázottsága" miatt kapott kétharmadot a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló törvénymódosítás. A zárószavazás esetén ugyanis 195 szavazatot adtak le (Lasztovicza, Vona és Gyucsány távol), Bencsik János (Fidesz) tartózkodott, így kapott 130 igen szavazatot a javaslat. Ha csak egy képviselő, például Gyurcsány Ferenc szavazott volna, és vagy nemet vagy tartózkodást nyomott volna, akkor a szociális rendszert érintő módosító javaslat nem kapott volna kétharmadot.

"Most akkor vagy több ellenzéki nyúl ugrott ki (nem gondolom), vagy pedig sokan fizetik meg a volt miniszterelnök nyúlkiugratós akciójának árát, amit megtehetett volna úgy is, hogy amikor kell, szavaz, és a parlamenti patkón belülről nézi, ahogyan a Fidesszel összejátszó Jobbik lelepleződik. Sajnálatos, hogy nem ezt tette, az ellenzéki választók többet érdemeltek volna" – összegezte hétfői tapasztalatait Szigetvári.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!