szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Újfajta módszertanú felméréssel próbálta feltérképezni a tüntetők társadalmi megoszlását az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont Politikatudományi Intézete - és meglepő eredményeket kapott.

Újfajta kutatási módszertannal próbálta felmérni a 2014. december 16-i kormányellenes tömegtüntetések résztvevőit az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpont Politikatudományi Intézete. A kutatás nem tekinthető reprezentatívnak, de sok érdekességet állapított meg – a kutatók szerint feltételezhetően a legaktívabb magot sikerült megszondáztatni. A felmérés az eddigiektől eltérően a tüntetésen résztvevők közt valós időben zajlott, nekik osztottak ki diákok kérdőívet (kor és nem szerint súlyozva), amelyeket később, online felületen kellett visszaküldeni. Amit nyilvánvalóan a legelszántabbak tettek meg – ez pedig a válaszokon is érződött.

A legelszántabbak válaszoltak
Túry Gergely


Asztalra csap a középosztály

- Egyharmaduk 35 éven aluli, felük 35-59 év közötti, negyedük pedig 60 év feletti – ilyen kormegoszlás bontakozik ki a visszaküldött kérdőívekből. Jómódú, döntően diplomás végzettségű, jellemzően alkalmazott, önfoglalkoztató, kisebb részt diák, nyugdíjas sokaságról van szó.

- Kétharmaduk már részt vett kormányellenes tiltakozáson 2010-14 között, leginkább a millás megmozdulásokon, ugyanakkor devizahiteles vagy békemenetes felvonuláson alig 5%-uk vett részt. A december 16. előtti megmozdulás-sorozat valamelyik (vagy több) állomásán 90%-uk vett részt, leginkább a netadó ellenin. 5%-uk volt a december 16-i tüntetésig „szűz”, azaz politikailag aktív rétegről van szó.

- A politikai üzenetek szintjén is rangsort állítottak a válaszadók, ezek alapján elsöprő (a második helyezettnél kétszeres) fölénnyel az „Orbán, takarodj!”-típusú üzenet lett a legfontosabb. Népszerűségben utána következtek a szegénység-, az oktatáspolitikai és az elmúlt 25 évre vonatkozó kritikai üzenetek. A NAV-ügy, az orosz orientáció vagy a civil szervezetek ügye 5-8%-kal a kevésbé (egységesen) fontos üzenetek közé került. 

- A válaszadók politikailag aktívak, 90%-uk választott, és 63%-uk a baloldali pártokra szavazott (19%-uk pedig az LMP-re). 84%-uk pedig mindenképpen választana „most vasárnap” is, még akkor is, ha csak a meglévő pártokból lehetne választani is (ezt a kategóriát a kutatók azért vezették be, hogy az elmúlt 25 év politikai életével való elégedettséget mérjék – azok közül választották ezt leginkább, akik 2014-ben sem szavaztak, arányuk 8%).

1650 kérdőív közül 357-et küldtek vissza a válaszadók online – ez a réteg nyilván nagyon elkötelezett, hisz fontosnak tartotta válaszolni a tüntetés után, otthon, időt-fáradságot nem kímélve. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!