szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Peking történetéről szóló kiállítás fog nyílni egy Fejér megyei kastély uniós pénzből felújított főépületében. L. Simon László szerint ez a vidék a "magyar Loire", de hogy kerül a képbe Kína?

A Fejér megyei Perkátán lévő Győry-kastélyban egy Peking történetéről szóló kiállítást fognak berendezni, de csak miután EU-s pénzből felújították.

Perkáta és a Kínai Népköztársaság kapcsolata az MTI beszámolója szerint 1960-ig nyúlik vissza, amikor is a perkátai mezőgazdasági termelőszövetkezettel alakított ki kapcsolatot a Peking melletti Huahsziang népi kommunája. A rendszerváltás után is megmaradt a kapcsolat, 2001-ben pedig aláírták a testvérvárosi szerződést Perkáta és a most már Pekinghez tartozó, annak egyik kerületének számító Huahsziang között.

Pénteken L. Simon László, a Miniszterelnökség parlamenti államtitkára a helyszínen arról beszélt, hogy a perkátai kastély felújítását a kormány - uniós forrásból - 345 millió forinttal támogatja, a kastély turisztikai célú hasznosítására pedig 2012-ben adott be Perkáta önkormányzata pályázatot, Kínai-magyar Kulturális Turisztikai Központ létrehozása a perkátai Győry-kastélyban címmel. A kedvezőtlen elbírálást követően fellebbezést nyújtott be a település és másodjára támogatást kapott a projekt.

A kastély
perkata.hu

Kérdésre az államtitkár azt mondta, hogy a perkátai kastély nem része a Nemzeti Kastélyprogramnak, de a megyében számos épület igen. Kiemelte, hogy tervben van egy önálló Fejér megyei kastélyturisztikai túraútvonal létrehozása, amelynek fontos része lesz a Győry-kastély. A "magyar Loire" Bicskétől egészen Előszállásig és Dégig nyúlhat, amely akár egy hétre programot kínál a turistáknak – tette hozzá.

Galambos Dénes kormánypárti országgyűlési képviselő szerint országosan is kiemelkedő lesz az új központ, amely a jövőben lehetőséget kínál a kínai kultúra még jobb megismerésére. Megemlítette, hogy a szomszédos Rácalmásnak a Hankook gumigyár révén dél-koreai kapcsolata van, így akár egy "távol-keleti tengely" is létrejöhet a két település segítségével.

Somogyi Balázs, Perkáta polgármestere hangsúlyozta, hogy az uniós támogatás mellett az önkormányzat is hozzájárul a nettó 380 millió forint összköltségű beruházáshoz. Mint mondta, Perkátának van a legrégebbi kínai kapcsolata Magyarországon, de Kínában is az egyik legrégebbi hivatalos testvértelepülési kapcsolat Pekingé és Perkátáé. A kulturális együttműködés újabb fejezeteként a kínai testvérváros rendelkezésre bocsát egy 800 évre visszatekintő pekingi várostörténeti kiállítási anyagot, amely Európában is egyedülálló lesz.

Emellett a település egy másik állandó tárlaton a 19. századi magyar nemesség és egyben a Győry-család életét bemutató kiállítást tervez megvalósítani.

A településvezető elmondta, hogy évente több mint tíz, a kínai kultúrával kapcsolatos rendezvényt terveznek a felújított épületben: a közönség megismerkedhet a kínai zenével, tánccal, kalligráfiával, gasztronómiával és harcművészettel is.

A szóban forgó kastély egyébként egy klasszicista kastély, amely az 1700-as évek második felében egyébként már a díszudvarral és nagyméretű kastélyparkkal a Győry-család birtokában volt. Az 1820-as években épült meg a két oldalszárny. A II. világháborút után a főépületben általános iskolát alakítottak ki, de miután 1974-ben ez elköltözött, 1975 és 1979 között felújították az épületet, művelődési háznak és könyvtárnak ad otthont napjainkban is. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!