szerző:
Csikász Brigitta
Tetszett a cikk?

Hamis tanúzásért felelhet Gaudi-Nagy Tamás, korábbi jobbikos képviselő. A V. kerületi kapitánysághoz beérkezett feljelentés nyomán az ügyet kivizsgálásra áttették a Budapesti Nyomozó Ügyészségre.

Feljelentést tett egy budapesti lakos a rendőrségen, mert az ingatlanvásárlásával kapcsolatban kialakult vitás helyzetet egy bírósági perben Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd, volt jobbikos országgyűlési képviselő úgy akarta eldönteni az ügyfele javára, hogy a feljelentés szerint hamis iratot nyújtott be az eljáró bírósághoz. A feljelentést a rendőrség tartotta annyira megalapozottnak, hogy ne utasítsa el, és az ügy kivizsgálása átkerült az arra illetékes Budapesti Nyomozó Ügyészségre. Gaudi-Nagy Tamás a hvg.hu-nak elismerte, tud az ügyről, de megjegyezte, őt eddig a hatóság részéről nem keresték meg.

Másfél évtizeddel ezelőtt Magdolna a férjével együtt megvett egy XII. kerületi ingatlant annak egyik tulajdonosától, a Coloradó Kft.-től. A cég tulajdonostársának elővásárlási joga volt és – a hvg.hu birtokában lévő iratok szerint – a tulajdonjogát megpróbálta az ingatlan-nyilvántartásba bejegyeztetni, a vételárat azonban, amit néhány napon belül kötelező lett volna letennie, nem fizette meg. Emiatt per indult. Az évek óta elhúzódó eljárásban Ott Erzsébet jogi képviselője 2012-ben Gaudi-Nagy Tamás lett.

Gaudi-Nagy 12 éve nem látott levéllel állt elő

Gaudi-Nagy az egyik tárgyaláson állította, ügyfele azzal együtt, hogy bejelentette,  él az elővásárlási jogával, a 15 millió forintos vételárat letétbe helyezte egy ügyvédi irodánál, ahol egyébként Gaudi-Nagy Tamás 1995 és 1997 között alkalmazásban volt. Az ügyvédi letét igazolására Gaudi-Nagy becsatolt egy 2000. május 22-én kelt levelet, amely az elővásárlási jog gyakorlásáról szólt, és igazolta, hogy a 15 millió forint letétbe került.

Gaudi-Nagy Tamás Vona Gáborral
Túry Gergely

A levelet jegyző ügyvédet nem lehetett már megkérdezni,mert időközben elhunyt. A ügyvédi iroda azonban arról tájékoztatta a bíróságot, hogy a nyilvántartásukban semmilyen adat vagy dokumentum nem található a 15 millió forint letétbe helyezéséről. Magdolna jogi képviselője megkereste az adásvételi szerződést szerkesztő ügyvédet is, aki szintén nem tudott a letétről. A bíróság ezek alapján az ingatlan vevőjének, amit jogerős ítéletében a Fővárosi Törvényszék is megerősített 2014 áprilisában. A pervesztesek küzdelmüket ekkor sem adták fel, felülvizsgálati kérelmet nyújtottak be a Kúriához, amely a héten mindenben megerősítette az elsőfokú ítéletet.

A rendőr is gyanúsnak találta a történteket

Magdolna tavaly november végén fordult a Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) Korrupció és Gazdasági Bűnözés Elleni Osztályához, mivel úgy látta, hamis okiratot akartak felhasználni a per megnyeréséhez, és hogy csalás is történhetett. A BRFK központi szervétől először az V. kerületi kapitányságra tették át az ügyet. A feljelentő hangsúlyozta azt is, hogy az ingatlan korábbi társtulajdonosa az állítólag letétbe helyezett összeget visszakérte volna, már pedig a pervesztesége után már nem volt oka a milliókat a letétbe tartani, és az visszajárt volna neki.

A feljelentő furcsának tartotta azt is, hogy 2012-ben adnak be a bíróságra egy olyan okiratot, amelynek sehol semmilyen nyoma nincs. „A fentiek azt a látszatot keltik, hogy Gaudi-Nagy Tamás jogi képviselőként eljárva hamis okiratot igyekezett felhasználni annak érdekében, hogy ügyfelét pernyertességhez segítse” – írta a nyomozóknak Magdolna. A hvg.hu birtokában került rendőrségi határozatból kiderül, a nyomozó hatóság szerint is felmerülhet a hamis tanúzás bűntettének gyanúja, ezért az ügyet átpasszolta az illetékes Budapesti Nyomozó Ügyészségre. A rendőrség a csalás gyanúját, mivel kár nem történt, nem találta megalapozottnak.

Gaudi-Nagy Tamás a hvg.hu megkeresésére elismerte, hogy tud a hamis tanúzás gyanúja miatt megindult eljárásról, de – mint megjegyezte – abban még senki nem kereste őt a hatóságok részéről, arról, hogy tart az ügy, nem is tud. Ráadásul már nem is ő képviselte a Kúrián Ott Erzsébetet. „Az ügyvédek az ügyfelek által rendelkezésre bocsátott dokumentumok alapján próbálják meg a tényállást igazolni” – mondta arra a kérdésre, hogy több mint tíz év után ő nyújtotta be a bíróságnak az elővásárlási jog gyakorlásáról szóló levelet a letéti igazolással együtt. Arra viszont az ügyvédi titoktartásra hivatkozva nem válaszolt, hogy megkérdezte-e az ügyfelétől, miért ennyi idő után állt elő a dokumentummal. Hangsúlyozta, hogy szerinte az ügyben bűncselekmény nem történt.

A pártja elhatárolódott tőle

Gaudi-Nagy Tamás ügyvéd, jogvédő, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat alapítója 2010 és 2014 között volt pártonkívüliként a Jobbik országgyűlési képviselője. Az egyik legtöbbet felszólaló képviselő volt, de az utolsó időkben megromlott a viszonya a pártvezetéssel, azért is, mert a jövőjét Brüsszelben képzelte el, a párt azonban nem akarta rátenni az EP-listára.

Tavaly szeptemberben egyébként  vádat emeltek ellene felbujtóként elkövetett személyi szabadság megsértése és garázdaság bűntette miatt, mert a volt országgyűlési képviselő május 6-án a budapesti Kossuth téren elmondott beszédének hatására többen is fenyegetően léptek fel Pásztor Istvánnal, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnökével szemben. Az ügy elsőrendű vádlottja, egy nő többször leköpte Pásztor Istvánt. Az esetről egy videó is napvilágot látott. A Jobbik elhatárolta magát volt képviselőjétől.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Gyanúsítottként hallgatták ki Gaudi-Nagy Tamást

A gyanú szerint Gaudi-Nagy Tamás valótlanul állította, hogy egy ügyésznő 2006-ban abortuszra biztatta egy házi őrizetben lévő gyanúsított állapotos feleségét – közölte a köztévé Híradója, amely szerint a politikus ellen rágalmazás miatt indítottak büntetőeljárást.