szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Gömöri Zsolt tagadta az ellene felmerült 15 vádpontot, és megnevezte azokat is, akik szerinte bemószerolták. A paralaimpiai vezetőnek korábban ötszázan követelték a távozását milliós jutalmai, magas fizetése és amiatt, hogy végtörlesztését a paralimpiai bizottság pénzéből fizette ki. Ez utóbbit egyébként nem is tagadta kedden, csak annyit tett hozzá, hogy az a bizottság saját bevétele volt.

Tételesen tagadta az ellene felhozott 15 vádpontot Gömöri Zsolt, a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) elnöke keddi sajtótájékoztatóján.

Az MPB-vezető keddi sajtótájékoztatóján közölte: a hecckampánnyal kapcsolatos dokumentumokat elküldik a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) elnökének és a sportállamtitkárság vezetésének is, június 19-re pedig rendkívüli közgyűlést hívott össze. Az MPB elnöksége felkérte az etikai és jogi bizottságot az ügy kivizsgálására, a jogszabálysértések gyanúja miatt pedig a rendőrséghez és az ügyészséghez fordul.

Ez egyébként már vasárnap is elmondta egy hasonló sajtótájékoztatón. A hvg.hu cikke a Gömöri-féle bizottság körüli ügyekről itt olvasható.

Gömöri: Ők mószeroltak be

Gömöri Zsolt megemlítette, alapos okkal feltételezhető, hogy Kovács Brigitta, az MPB volt gazdasági vezetője ugyancsak résztvevője volt a lejáratási kísérletnek. Az újabb dokumentumok alapján Gömöri szerint ugyanis valószínűleg az MPB munkatársa tulajdonított és juttatott el a sajtónak, illetve sportvezetőknek gazdasági és pénzügyi dokumentumokat, amelyeket meghamisítva, illetve tartalmukat eltorzítva használtak fel a lejáratási kampányban. Az MPB-elnök korábban Nagy Zsigmondot, a MOB nemzetközi igazgatóját, Tamás Henriette Brigittát, az MPB korábbi munkatársát, az Emberi Erőforrások Minisztériuma sportért felelős államtitkárságnak szakértőjét, Zachár Attilát, az MPB közelmúltban megszüntetett erőemelő szakbizottságának korábbi vezetőjét, valamint Sas Sándor fekvenyomó parasportolót nevezte meg a lejáratási kísérlet legfontosabb résztvevőiként. (Az Emmi kedd este közölte: Tamás Henriette Brigitta nem munkatársa a minisztériumnak, mégpedig március 23-a óta - a szerk.)

MTI / Bruzák Noémi

Az elnök egyenként tagadta az ellene a sajtóban felmerült 15 vádpontot, köztük azt, hogy a parasportolók nem kapnak elegendő támogatást a felkészüléshez, és nem jutnak el elegendő nemzetközi versenyre. Gömöri közölte, 2013-ban csaknem kétszer annyi versenyen vettek részt válogatott sportolók, mint 2011-ben, tavaly pedig közel háromszorosára nőtt azon nemzetközi viadalok száma, a melyeken részt vettek magyar parasportolók. 

Gömöri: A milliós fizetés nem igaz, de a busás jutalmak igen

Az MPB vezetője a havi egymillió forintot meghaladó fizetésére vonatkozó állításról közölte, 2012. március 1. óta bruttó 655 ezer forint szerepel a munkaszerződésében. E mellett a médiában megjelent 300 ezer helyett havonta 60-80 ezer forintot költ tankolásra.

MTI / Bruzák Noémi

Ami az elmúlt két paralimpia után kapott jutalmakat illeti, az MPB-t 2007 augusztusa óta vezető Gömöri azt mondta, 2008-ban 11 millió, 2012-ben pedig 17,5 millió forintot kapott a központi költségvetésből, azaz ez az összeg nem terhelte az MPB költségvetését.

Végtörlesztés: az nem is úgy volt

Gömöri cáfolta, hogy a fogyatékos sportolók pénzéből kapott hárommillió forintot a végtörlesztésének megfizetésére, annak forrása ugyanis az MPB saját bevétele volt, így nem terhelte sem az állami költségvetésből kapott forrásokat, sem a szponzorok által a sporttevékenységhez nyújtott támogatásokat. Az összegeket Gömöri májusban visszafizette az MPB-nek.

Gömöri Zsolt a sajtótájékoztató végén nem válaszolt újságírói kérdésekre.

Ötszázan követelték a távozását

Az MPB körüli botrány május elején robbant ki, amikor kiderült, hogy Gömöri Zsolt 2012-ben hárommillió forint vissza nem térítendő támogatást kapott a bizottságtól hitele végtörlesztésére. A szervezetet emellett visszaélésekkel, törvénytelenséggel vádolták meg, többek között vezetői indokolatlan utazásaival. Gömöri a vissza nem térítendő támogatást - melyet Deutsch Tamás alelnök javaslatára szavazott meg neki az elnökség - törvényesnek nevezte.

Az elnök ellen május 21-én több parasportoló nevében csoportos feljelentést tettek a Központi Nyomozó Főügyészségen. Ezt megelőzően közös nyilatkozatban, nyolcpontos petíciót benyújtva lemondásra szólították fel az elnököt, az elnökséget és a felügyelőbizottságot is. A petíciót több mint ötszázan írták alá, köztük Pálos Péter, Krajnyák Zsuzsanna, Dani Gyöngyi, Vereczkei Zsolt, Pásztory Dóra, vagy az ügyet a parasportolók részéről képviselő Koller Sándor.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!