szerző:
Csikász Brigitta
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Eljárás indulhat három kerületi rendőr ellen, akik nem vettek komolyan egy tejföllel vagy joghurttal megdobált plakátot, amelyet aztán átfestettek – tudta meg a hvg.hu. A történtek miatt jelentési és intézkedési kötelezettség elmulasztása miatt vonhatják őket felelősségre. A XV. kerületi rendőrkapitányság vezetője vizsgálatot rendelt el.

Megdobtak egy nemzeti konzultációs plakátot tejfölös dobozzal még június 8-án, amit jelentettek a XV. kerületi kapitányság járőreinek, akik ezt nem vettek túl komolyan. Később a plakátot lefestették: a tettesek ugyan meglettek, de vizsgálat indult annak megállapítására, hogy az egyenruhások az első körben, a tejfölös doboz dobálásnál megfelelően jártak-e el.

A hvg.hu értesülése szerint berendelték a vezetőket – körülbelül nyolc főt –, a két őrmesternek és a törzsőrmesternek pedig jelentést kellett írniuk arról, hogy miért mulasztották el intézkedési és jelentési kötelezettségüket. Ezt a járőrök állítólag azzal magyarázták, hogy semmit nem tapasztaltak, ami a bejelentést alátámasztotta volna. A XV. kerületi rendőrkapitány parancsnoki kivizsgálást rendelt el az ügyben. (Cikkünkben korábban azt írtuk, hogy a budapesti rendőrfőkapitány rendelte el a vizsgálatot, ezt az információt azonban a rendőrség kiigazította.)

A rendőrség a hvg.hu-val azt közölte, hogy a kerületi kapitány azért rendelte el a vizsgálatot, mert a járőr a járőrútvonalán egy állampolgári jelzésre folytatott intézkedéséről nem tett jelentést az irányítóközpontnak. A vizsgálatról azonban, mivel az még folyamatban van, nyilatkozni nem kívánnak.

Bűncselekmény, ami nem is az?

A történet azt mutatja, hogy a rendőrök, legalábbis a parancsnokok komolyan veszik a kormány plakátjainak a megrongálását. Emlékezetes, volt, ahol nem is szabálysértés, hanem bűncselekmény gyanúja miatt indítottak eljárást, mondván, a tettesek a rongálással ugyanazt követték el, mint a falakat befestő graffitisek, és így akár egy évig terjedő szabadságvesztésre is ítélhetőek.

Szlavkovits Rita

Ezzel kapcsolatban a Magyar Helsinki Bizottság hívta fel a figyelmet arra, hogy egy idén január 10-én jogerőssé vált bírósági döntés szerint a Szabadság téri emlékműre kihelyezett molinót átfestő karikaturista azért nem büntethető graffiti-bűntett miatt, mert az a dolog, amire rajz felkerült, ideiglenes céllal volt elhelyezve, a molinót levétel után nem hasznosítják újra eredeti állapotában. „A felirat-eltávolítás egy egyszerű cserével megoldható, ami valódi falfirka, graffiti esetén kivitelezhetetlen, az épületet, műtárgyat, stb. nem lehet kicserélni, épp ez tette az önálló büntethetőséget szükségessé.”

Minden jogsértésre ugrik a rendőrség

A Belügyminisztérium (BM) és az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) a plakátrongálások elleni fellépéseket azzal indokolta, hogy a plakátok lefestésének, letépésének szerintük semmi köze a szabad véleménynyilvánításhoz, a rendőrség pedig "minden tudomására jutott jogsértés esetén" eljárást indít. A BM és az ORFK azt is hangsúlyozta, hogy a rendőrök nem őrizték a kormány bevándorlás-ellenes óriásplakátjait.

A hvg.hu úgy tudja, hogy valóban nem kellett az egyenruhásoknak a plakátok közelében őrködnie, de a parancsnoki utasítás alapján nyitva kell tartaniuk a szemüket – mint arról korábban már írtunk. Rendőri források arról számoltak be, hogy a központi ügyeletről hívták fel őket és közölték azt, hogy a járőröknek figyelniük kell a plakátokra, és ha megrongáltat látnak, akkor értesíteni kell a helyszínelőket. Szerkesztőségünk megkeresésére az ORFK Kommunikációs Szolgálata ugyanakkor azt közölte, hogy Papp Károly országos főkapitány nem adott ki ilyen szóbeli utasítást.

A rendőrség lapunkkal pénteken délután azt közölte, hogy a budapesti kapitányságnak eddig 23 plakátrongálásról van tudomása, ezek közül 13 esetben rongálás bűncselekmény elkövetésének gyanúja, 10 esetben tulajdon elleni szabálysértés elkövetése miatt indítottak eljárást.

A hvg.hu úgy tudja, hogy a rendőri vezetők pontos kimutatással fognak rendelkezni a plakátrongálásokról, mert az egyik forrásunk szerint ezt is kérték a rendőröktől. Hogy helyszínelni is kell, azt a hvg.hu-nak adott válaszban sem tagadták. A BM közleménye pedig kitért arra is, hogy az átfestett hirdetményekről festékmintákat rögzítettek a helyszínelők. Ezt a pillanatot örökítette meg egy Szombathelyen készült fotó is június 11-én.

Nem túl kedvező rendőri vélemények

Néhánnyal nappal ezelőtti cikkünkben több volt és jelenleg is dolgozó rendőr is megszólalt név nélkül. Mindannyian nonszensznek tartották, hogy a rendőröknek foglalkozniuk kell a plakátrongálásokkal, mert az szerintük nem veszélyes a társadalomra. „Ha nincs bűncselekmény, márpedig egy plakát megrongálása nyilván nem éri el az ötvenezer forintos kárértéket, így csak szabálysértés lehet, akkor mit helyszínelnek?” – kérdezett vissza a hvg.hu kérdésére egy jelenleg a vagyonvédelmi szférában dolgozó volt nyomozó. A rendőrnek nem lenne más dolga – tette hozzá –, mint lefotózni a megrongált hirdetményt, és írni egy jelentést. Ha pedig tetten éri a rongálót, akkor szabálysértési eljárást indít vele szemben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Csikász Brigitta Itthon

"A plakátőrzés a rendőri szakma legalja"

Állítólag az első plakátrongálás után, már június 6-án kiadták szóban a rendőrségen azt a parancsnoki utasítást, amely szerint megrongált nemzeti konzultációs plakátról azonnal jelentést kell tennie a járőröknek, sőt, hogy a jelentős bűntettek helyszínelését végző megyeiek végezzenek többek között ujjlenyomat-rögzítést – értesült a rendőri forrásokból a hvg.hu. Az Országos Rendőr-főkapitányság erre cikkünk megjelenéséig nem reagált.