Szijjártó Péter az Európai Unió előtt álló kihívásként említette a közösséget szegélyező befagyott területi konfliktusokat.
Szerinte például a keleti partnerség keretében Brüsszelnek bátrabb hozzáállásra lenne szüksége és ahogy az Egyesült Államok új megközelítést alkalmaz Kubával szemben, az Európai Uniónak is el kellene gondolkodnia a Fehéroroszországgal szembeni hozzáállás megváltoztatásán.
Az energiabiztonságról Szijjártó Péter megjegyezte, hogy Európa továbbra is kiszolgáltatott, és még mindig nem sikerült megtalálni azokat a diverzifikációs módokat, amelyek megteremthetnék a térség energiaellátásának biztonságát.
Az európai közösség előtti további legfőbb kihívásként a külgazdasági és külügyminiszter a terrorizmust jelölte meg. Azt mondta, hogy az Iszlám Állam (IÁ) a civilizáció ellen indított brutális támadást, és ez ellen nem csupán szavakkal, hanem tettekkel is fel kell lépni.
Sebastian Kurz osztrák külügyminiszter beszédében ugyancsak számot adott az európai közösség előtt tornyosuló problémákról, és úgy vélte, ez a közösség csak akkor lehet sikeres, ha pragmatikus lépéseket tesz.
Andrej Babis cseh miniszterelnök-helyettes és pénzügyminiszter úgy vélte, hogy Brüsszel gyakorta tűzoltóként viselkedik, nem történik elég a hosszú távú megoldások kidolgozása terén, inkább az "aktuális tüzek eloltása" áll a középpontban.