Tetszett a cikk?

Megállapodtak a bevándorlók önkéntes felajánlásokon alapuló befogadásán az EU-csúcson, 40 ezer menekültet akarnak így szétosztani a tagállamok között, húszezer, még a határokon túl lévőt pedig befogadni. Magyarország azonban teljesen külön elbírálás alá fog esni, egyelőre nem derült ki, hogy ez mit jelent.

Csütörtök délutántól péntek hajnali háromig tartó, maratoni vita után valamiben megállapodtak az Európai Unió állam- és kormányfői, de hogy pontosan miben, annak finom részleteit nem fejtette ki éjszakai sajtótájékoztatóján Donald Tusk elnök és Jean-Claude Juncker bizottsági elnök.

A megállapodás lényegét viszont többször is elismételték: húszezer olyan menekültet, akik az EU határain kívül táboroznak például Törökországban , betelepítenek, menedéket kínálva nekik, és 40 ezer menekültet szétosztanak a tagállamok között, hogy tehermentesítsék a frontvonalban lévő Görögországot és Olaszországot. Az eredeti kvótarendszer azonban megbukott, most az önkéntes felajánlások kerültek előtérbe, de hogy ez a módszer mennyire lesz eredményes, azt Tusk és Juncker óvatosan megkerülte, egyes információk szerint pedig ez ellen a megoldás ellen intézett kirohanást a vacsoránál Matteo Renzi olasz kormányfő is, aki mindenképp kötelezővé tette volna a bevándorlók befogadását.

A részleteket július végéig kell kidolgozni. Egyúttal megerősítették azt az elhatározásukat, hogy a menekültstátusra nem jogosítható próbálkozókat, az illegális bevándorlókat visszaküldik, de hogy ez minél simábban megoldható legyen, felgyorsítják a tárgyalásokat az érintett országokkal. Több erő az illegális bevándorlókkal szemben, és több szolidaritás a rászorulóknak – summázta Tusk.

A kiszivárgott hírek szerint köztük sem volt teljes az összhang, Tusk a konszenzusra ment rá, Juncker beérte volna minősített többséggel. Az ellentétükre vonatkozó kérdést Juncker némi bohóckodással ütötte el. Mindig harmonikusan együttműködtünk, mondta, hangjával némi ironikus túlzást sejtetve, majd hozzátéve: ne higgyenek a tweetelőknek, a kiszivárogtatóknak, a mi munkamódszerünk a legjobb minőséget adja. Amúgy végtelenül hosszú órákig kizárólag a Twitter-bejegyzésekre támaszkodhattak a fáradtságtól kókadozó tudósítók.

Azok az országok, amelyekre a legnagyobb nyomás nehezedik, logisztikai és pénzügyi segítségre számíthatnak – hangsúlyozták. Arra a kérdésre pedig, hogy ha a befogadás, letelepítés önkéntes alapon megy majd, akkor mi a garancia a 40 ezres és a 20 ezres cél eléréséhez, mindketten a tagállamok egységes elkötelezettségét emlegették.

Ez alól egy ország lóg ki teljesen és egy félig: Magyarország egészen, Bulgária félig külön elbírálásban részesül, de hogy mi a fél, és mi az egész, az az éjszaka homályába veszett. Az azonban valószínű, hogy ez azt jelenti, hogy Magyarországnak senkit ne kelljen befogadnia a tervezett összesen 60 ezer menekült közül.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!