szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Némileg meglepő ötlettel állt elő Budapest XV. kerületében a Fidesz, a magyar és kínai stratégiai megállapodás alapján egy hagyományos kínai orvoslást gyakorló kórházat hoznának létre a volt szovjet katonai kórház helyén.

Legalább 26 milliárd forintos beruházásként álmodta meg az Észak-pesti Egészségliget terveit a XV. kerületi Fidesz – a végső összeg a 32 milliárdot is elérheti. A kerület 6-7 milliárdos önrésszel kapcsolódna be a beruházásba tíz évre elnyújtva, a többit kínai befektetői forrásokból biztosítanák, de erre vonatkozó részletek nem hangzottak el. A tervekről közmeghallgatást tartott az egykori polgármester, László Tamás fideszes képviselő – az eseményről a VS.hu számolt be. A tervek már felmerültek az Emmi egyik október végi konferenciáján is.

Közép- és Kelet-európai Hagyományos Kínai Orvoslás Oktató és Gyógyító Központ névre keresztelnék az elkészült intézményt, László Tamás többször bizonygatta, hogy az intézmény létrehozásáról már született egy kínai-magyar kétoldalú megállapodás is 2014 februárjában Orbán Viktor pekingi látogatása során. A megállapodás szerint a Semmelweis Egyetem alakítja ki a szakmai programot, az egyetemen évek óta oktatják a hagyományos kínai orvoslást, amely a gyógynövény-terápián túl a test különböző pontjainak nyomásos, tűvel szúrt, valamint hőkezeléses eljárással való kezelését jelenti tornával és légzéstechnikával kombinálva – ezt a nyugati orvoslás kiegészítő és alternatív módszernek tekinti.

AFP / Mark Ralston

A kormány és a Debreceni Egyetem a hagyományos indiai gyógyászat meghonosítására is kötött már megállapodást, az ajurvéda orvoslás központját ennek megfelelően Debrecenben alakítják ki.

A közmeghallgatás a portál szerint elsősorban kritizáló megjegyzésektől volt hangos, miszerint azt javasolták Lászlónak, hogy elsősorban azon dolgozzon, hogy a magyar orvosok ne menjenek el az országból, kiemelve azt is, hogy a magyar orvosokban jobban megbíznak. A kerület lakossága a felszólalók szerint egyre jobban elöregedik, így a nyugati gyógyászatra van inkább szükség. Jelenleg nincs kórháza a kerületnek, az elérhető kórházakban pedig több hónaposak a várólisták. A képviselő szerint 300-400 hallgató tanulhat majd a kerületben, az intézmény segítheti a kínaiak integrációját is, aminek már van hagyománya szerinte a kerületben – a kínai iskola mellett az Ázsia Centert is ennek tekinti.

A kínai kórházat beelőzheti a kerületi uszoda építése – a meghallgatáson ezt szorgalmazták a polgárok –, ahol egy 33 méteres medence mellett rehabilitációs és wellness funkciók is kiépülnének. A kivitelezésre viszont nincs 2,5 milliárd forintos önrésze az önkormányzatnak, még próbafúrásokat sem végeztek, hogy van-e egyáltalán termálvíz a kerület alatt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!