szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A 2024-es budapesti olimpia melletti kampány jegyében zajlott le a Magyar Olimpiai Bizottság alapításának 120. évforulójának ünnepsége a nemzetközi képviselők jelenlétében. Orbán Viktor miniszterelnök szerint a sport mindig is a politikán felül állt, de hozzátette, hogy Borkai Zsolt MOB elnök és győri polgármester városát rendesen kistafírozták.

A Magyar Olimpiai Bizottság alapításának 120. évfordulója az ünnep mellett a 2024-es budapesti olimpia kampányeseménye is volt egyben Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság jelenlétében. Az eseményen megemlékeztek a fontosabb magyar sikerek mellett a közelmúltban elhunyt egykori olimpikonokról, köztük a nyáron elhunyt Tordasi Ildikó vívóról, a háromszoros bajnok párbajtőröző Fenyvesi Csabáról, Mészáros György kajakosról, Kiss Ferenc birkózóról, valamint Várhidi Pál olimpiai bronzérmes labdarúgóról.

Borkai Zsolt a 120 éves évfordulót beszédében a kampány céljára fordította, feltévén a kérdést: Miként fordulhatott elő, hogy 120 év alatt Budapest egyszer sem rendezhetett olimpiát? Thomas Bach, a NOB elnöke a nosztalgiázás mellett kiemelte, hogy a NOB által elfogadott Agenda 2020 terv szerint sokkal fenntarthatóbb olimpiát szeretnének rendezni, amely a rendező város karakteréhez igazodik, és nem fordítva. Üdvözölte, hogy az új irányelvek alapján Budapest is pályázott a rendezésre, de kiemelte, hogy egy kemény és szoros verseny fog dönteni az olimpia helyszínéről, mert számos kiváló pályázó van.

Orbán Viktor szerint a tiszta verseny és szabadság eszményét az olimpia jelentette a magyarok számára - melyet a plágiummal tetten ért Schmitt Pál lemondott köztársasági elnök képvisel majd a budapesti rendezés utazó nagyköveteként. A miniszterelnök szerint az Agenda2020 közel hozta azt az álmot, hogy Budapesten lobbanjon fel a 2024-es olimpia lángja, így megszűnhet az a gyakorlat, hogy az olimpia a 20 legfejlettebb ország privilégiuma legyen. A MOB mögött egy széles nemzeti összefogás áll, ami egy össznemzeti üggyé vált - fogalmazott Orbán.

Meglátása szerint a sport mindig is fontosabb volt bármely politikai érdeknél - ezzel utalt a rendezésről szóló népszavazási kezdeményezésre, melyből nem kíván pártpolitikát csinálni. A Nemzeti Választási Iroda a múlt héten hagyta jóvá az aláírásgyűjtést az olimpiai rendezésről, amennyiben összegyűlik az elegendő aláírás, kiírják a népszavazást. Korábban Tarlós István főpolgármester érvelt a népszavazás ellen, szerinte ugyanis az állampolgárok nincsenek tisztában azokkal az információkkal, amely alapján felelős döntést hozhatnának - bár nem tért ki arra, hogy a tájékoztatási kötelezettség kire hárul.

Orbán a budapesti rendezést kelet-közép-európai érdekként igyekezett bemutatni, ugyanis a régió sosem rendezhetett játékokat, a térségből mi vagyunk az egyedüli indulók. Meglátása szerint a főváros és az ország rendezéshez kapcsolódó városa is jó állapotban van, külön kitért a Borkai Zsolt MOB elnök, által vezetett Győrre, miszerint a várost a kormány "rendesen kistafírozta", így elférhet a jövőben ott egy kisebb olimpiai falu is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!