szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Magyarországon nem túl fényesek a kilátások: Kelet-Közép-Európát tekintve itt érzik magukat a legkevésbé boldognak a fiatalok – derült ki egy friss nemzetközi ifjúságkutatás eredményeiből.

Az ifjúságkutatást a brüsszeli Foundation for European Progressive Studies (FEPS) és az amerikai Global Progress indította el az AudienceNet közvélemény-kutató segítségével. A magyar, osztrák, lengyel és bolgár eredményeket a hazai Policy Solutions elemezte, az adatok bemutatását péntekre időzítették – írja a Magyar Nemzet.

A kelet-közép-európai eredményeket összevetve a Policy Solutions arra jutott: Magyarországon érzik magukat a legkevésbé boldognak a fiatalok. Nálunk tízből mindössze hatan elégedettek az életükkel. Háromszor több fiatal volt itt elégedetlen az életével, mint Lengyelországban és Bulgáriában, valamint ötször annyi, mint Ausztriában.

A politika iránti érdeklődés kiugróan alacsony a magyar fiatalok körében. Az osztrákok 54, a bolgárok 47, a lengyelek 50 százaléka volt nyitott a politika iránt, ellenben a magyaroknak csupán 29 százaléka nyilatkozott így.

 

Stiller Ákos

A választási aktivitást illetően Ausztria áll a legjobban: a fiatalok nyolcvan százaléka járulna az urnák elé, ha most vasárnap lennének a választások. Bulgáriában és Lengyelországban kétharmad menne szavazni, és kevesebb mint egyötöd maradna otthon. A magyar válaszolóknak csak a hatvan százaléka menne voksolni, több mint egyötödük viszont ezt kizártnak tartja.

Az inaktívak azért nem mennének szavazni, mert nem bíznak a politikusokban. A nem szavazó magyar fiatalok több mint harmada említette, hogy nincs olyan politikai erő, amellyel azonosulni lehetne, illetve hogy minden párt és politikus ugyanolyan. A bizalmon túl mind a négy országban felmerült: szeretnék, hogy a politikusok többet foglalkozzanak a fiatalokkal, valamint hogy az ifjabbak is érezzék, számít a szavazatuk.

A magyar fiatalok majdnem fele véli úgy, hogy káros hatással vannak a belpolitikai folyamatok a hazájukra.

Ha a magyar politikai pártok ismertségét nézzük, azt látjuk: az itteni fiatalok kilenc tizedének ismerős a Fidesz, a Jobbik és az MSZP, míg az LMP-ről 70 százalék hallott. A Demokratikus Koalíció, a KDNP és az Együtt ismertsége nem éri el a 60 százalékot, a Magyar Liberális Párt 38, a Párbeszéd Magyarországért pedig 29 százaléknak ismerős. A nők politikai szerepvállalását illetően a fiatal férfiak fele, a nőknek kicsivel több mint a harmada elégedett. Összességében negyvenegy százalék gondolja, hogy több nő kellene a politikába.

Melyik magyar párt érti meg leginkább a fiatalokat? A megkérdezettek 35 százaléka szerint ez a Jobbik. Huszonhét százalék tartja hitelesnek a radikális párt által elmondottakat, huszonöt százalék nyitottnak és őszintének, huszonhét százalék pedig úgy, hogy jó ötleteik vannak az ország életének javítására. Az LMP-ről 12, a Fideszről 10 százalék véli, hogy megérti a fiatalokat. Az összes többi pártról a megkérdezettek töredéke gondolkodik így.

Minden negyedik magyar fiatal leginkább a Fideszről gondolja, hogy rossz elképzelései vannak hazánk jobbá tételére. Az MSZP esetében 13, a Jobbikéban 8 százalék vélekedik ekként.

A munkahelyteremtést és az egészségügyet a magyar fiatalok 91, az oktatást 89 százaléka tenné meg prioritásnak, az ország védelmét viszont csupán 45 százalék említette.

A szegénység felszámolását és a lakhatási helyzet javítását négyötödük jegyezte kiemelt súlyúként. A kultúra, a média, a sport területét már csak ötven százalék mondta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!