szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Amilyen könnyedén engedte el a vasárnapi boltzárat, olyan biztos elvi alapokon védte és okolta meg egykoron. Orbán egykor még úgy vélte: "a vasárnapi munkára kötelezés vagy szorítás régi sérelem".

Lazán engedte el a kormány azt az intézkedését, amely az egyik leginkább szimbolikusabbnak tűnt – mielőtt nagyobb presztizsveszteséget szenvedne, visszavonja a vasárnapi boltzárról szóló törvényt. Pedig ezt mindig olyan sarkallatos, elvi kérdésnek vélték a Fideszen kívül és belül, amelyet semmiképp nem enged el a kormány.

Orbán Viktor például még tavaly így beszélt róla a Napi Gazdaságnak (most: Magyar Idők) adott interjújában:

"Régi tartozása ez a magyar politikának. Mindenki tudja, hogy az emberek milyen kiszolgáltatottak a munkahelyeiken. A vasárnapi munkára kötelezés vagy szorítás régi sérelem. Most orvosoljuk." "Jelentős szervezett erők állnak szemben az emberek érdekével, ami nem is csoda, hiszen a tervezett lépés éves szinten mintegy 350 milliárd forint sorsáról dönt. Politikai riválisaink pedig ezt hit- és életmódkérdésnek próbálják beállítani. Logikus taktika, még ha hazugság is. Mindannyian tudjuk, hogy a magyar emberek azt viselik a legnehezebben, ha meg akarják nekik mondani, hogyan kellene élniük. Ez a magyarok egyik legvonzóbb tulajdonsága. Született várvédők."

Sőt, a kormányfő még múlt pénteken is ezt mondta a Magyar Rádióban:

Azt szeretnénk, ha vasárnap mindenki otthon lehetne, és a családjával tölthetné a hétnek ezt a napját. Ezt úgy fogalmazzuk meg, hogy a vasárnapi munkavégzés tilalma. Ez egy általános elv. Mi ennek hívei vagyunk. Természetesen nem akarjuk megfosztani az embereket a vasárnapi munkavégzés lehetőségétől, mert sokan vannak, akik a magasabb fizetés miatt vagy a sajátos életrendjük miatt nem akarják föladni a vasárnapi munkavégzést, azt viszont szeretnénk, ha nem lenne kényszer. Tehát senki nem dolgozna olyan helyen, ahol a munkaadó elvárhatja, hogy a munkás akkor is dolgozzon vasárnap, ha az nem akar. Tehát ilyen értelemben vissza akarjuk adni a szabad vasárnapot a munkavállalóknak.

Ennek az első és legfontosabb lépése a kereskedelemben van, mert az a legegyszerűbben szabályozható terület. Itt kezdtük, de ez csak az első lépés volt. Azóta is dolgozunk azon, a szakszervezetekkel is egyeztetünk, meg a kereskedelmi és ipari kamarával is egyeztetünk, hogyan lehetne más szektorokra is kiterjeszteni a szabad vasárnapnak az elvét. Nem haladunk elég gyorsan ebben az ügyben, mert ez egy nagyon bonyolult terület, az emberek tekintélyes része ezt úgy érzékeli, hogy beleavatkoznak az életébe. Tehát nagyon óvatosan kell eljárni. De mindegy, egy területen, a kiskereskedelemben ezt sikerült megoldanunk.”

Stiller Ákos

Semjén Zsolt KDNP-elnök az atv-nek adott interjújában még úgy látta: nem szült népharagot az üzletek kötelező vasárnapi zárva tartásának bevezetése. "Mit kellene egy kereszténydemokrata pártnak képviselnie, ha nem a szabad vasárnapot?" A Mandinernek tavaly márciusban meg is lebegtette a felülvizsgálat lehetőségét, meg nem is: "Nézzük meg egy-két év múlva, hogyan vélekedik akkor a tapasztalatok alapján a társadalom a szabad vasárnapról. Szerintem a többség idővel támogatni fogja."

A törvény 2014 decemberi megszavazásakor a Harrach Péter KDNP-s frakcióvezető úgy vélte, a magyar emberek sikere, és nem a KDNP-é a vasárnapi pihenőnapról szóló törvény elfogadása. A dolgozó szülőknek lehetőségük lesz a gyermekeikkel tölteni a vasárnapot, ezt szolgálja a családok érdeke is.

Nagyot ment 2016. március 24-én a Kormányzati Tájékoztatási Központ is, amikor arra reagáltak, hogy a Népszabadság azt írta: a kormányoldalon elkezdték a puhatolózást a kiskereskedelmi szektorban a vasárnapi boltzár esetleges eltörléséről.  

A KTK válaszközleménye: „A mai Népszabadságban megjelent, a vasárnapi zárva tartásról szóló cikkben foglalt állítás alaptalan sajtóhíresztelés”.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!