szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Halasztják a kiadatását annak a férfinak, aki két gyermeke szeme láttára lőtt agyon egy anyát, amiért az nem viszonozta szerelmét. A román D. S.-t kis híján szabadlábra helyezte a legfelső bíróság, végül egy másik ügye miatt őrizetbe vették. Ügyvédje azzal érvelt, Magyarország polgárai általában is ellenérzéseket táplálnak a románok ellen, a gyanúsított "sajnálatos" tettével kapcsolatban pedig "kifejezetten ellenséges" közhangulat alakult ki.

Csak a tiltott fegyverviselésért indított romániai büntetőeljárásának lezárulása után adják át a román hatóságok a nyíregyházi lövöldözéssel gyanúsított román orvost Magyarországnak: erről szerdán hozott jogerős határozatot a bukaresti legfelső bíróság.

police.hu

A Magyarországon dolgozó orvos a gyanú szerint augusztus 31-én Nyíregyházán rálőtt egy házaspárra, az asszonyt megölte, a férjét pedig életveszélyesen megsebesítette. A Kolozsváron másnap elfogott D. S.-nél a román rendőrség egy revolvert talált, amelyre nem volt engedélye, ezért eljárás indult ellene.

A férfi Magyarországnak történő kiadását szeptember 2-án jóváhagyta ugyan a kolozsvári ítélőtábla, a gyanúsított azonban a legfelső bíróságnál fellebbezett, amely kifogásainak részben helyt adva elhalasztotta kiadatását.

A szerdán kihirdetett jogerős ítélet szerint D. S. addig Romániában marad, amíg jogerős döntés születik a kolozsvári ügyészség által ellene indított bűnvádi eljárásban, illetve – ha a tiltott fegyverviselésért letöltendő szabadságvesztésre ítélik – amíg büntetését letölti, vagy Romániában elrendelik feltételes szabadlábra helyezését.

A bíróság elrendelte, hogy amint megszűnnek az átadás halasztásához vezető okok, D. S.-t helyezzék 30 napos előzetes letartóztatásba a magyar hatóságok által kiadott európai elfogatóparancs végrehajtása – vagyis Magyarországnak történő átadása – érdekében.

Etnikai kártya

A fellebbviteli tárgyaláson pénteken Lucian Negrutiu, a gyanúsított ügyvédje etnikai érvekre hivatkozva kérte az átadás elutasítását, vagy halasztását. Az ügyvéd azt állította: Magyarország polgárai általában is ellenérzéseket táplálnak a románok ellen, a gyanúsított – általa beismert, "sajnálatos" – tettével kapcsolatban pedig "kifejezetten ellenséges" közhangulat alakult ki.

Az ügyvéd az Emberi Jogok Európai Bíróságának egyes Magyarországot elmarasztaló döntéseire hivatkozva azt állította: fennáll a veszélye, hogy a gyanúsított – kiadatása esetén – embertelen vagy megalázó bánásmódban részesülne. Álláspontja szerint az is a kiadás ellen szól, hogy a gyanúsított önmagára is veszélyes, hiszen – mint a kolozsvári tárgyaláson elmondta – azért hozta magával fegyverét Romániába, hogy néhány családi ügye elintézését követően Romániában véget vessen életének, márpedig ennek kockázata nagyon megnőne, ha ellenséges környezetbe kerülne.

A legfelső bíróság döntése a – kolozsvári táblabíróság által szeptember 2-án elrendelt – 30 napos előzetes letartóztatás hatályát is megszüntette, és elrendelte D. S. azonnali szabadlábra helyezését, "amennyiben más ügyben nincs érvényben ellene őrizetbe vételi, vagy letartóztatási parancs".

Mégis őrizetbe vették

Az MTI értesülése szerint ez a rendelkezés a kolozsvári hatóságok számára sem egyértelmű. A nyíregyházi emberölés gyanúsítottja végül mégsem hagyhatta el a kolozsvári fogdát, mert a rendőrség szerda este elrendelte 24 órás őrizetbe vételét a jogtalan fegyvertartási ügyben – közölte ügyvédje a magyar közmédiával. Lucian Negrutiu szerint várhatóan a kolozsvári ügyészség a romániai bűnvádi eljárás idejére D. S. előzetes letartóztatását is kéri majd a bíróságtól csütörtökön.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!