szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Megsorozták a miniszterelnököt az azonnali kérdések órájában. Az egyik, korrupcióra vonatkozó kérdés megválaszolását ügyesen megkerülte.

Az érvénytelen népszavazás miatt újból lemondásra szólította fel Orbán Viktor miniszterelnököt Vona Gábor Jobbik-elnök, aki azzal nyitott, úgy látta, hogy korábbi érvei kihozták a sodrából a miniszterelnököt, akiért "komolyan aggódott". Arra kérte Orbánt, őrizze meg a hidegvérét, mert "ez árt az ön egészségének". Vona azzal folytatta, hogy a kudarcos népszavazást Orbán sehol sem tudja kimagyarázni.

Orbán azt válaszolta, soha nem volt híve a pszichoanalízisnek, de ha a képviselő szükségét látja, hogy az ország nyilvánossága előtt "amatőr pszichoanalistaként" elemezze a képviselők, köztük az ő lelkiállapotát, akkor "múlassa ezzel az időt". A lemondásra vonatkozó javaslatát pedig megfontolja – tette hozzá.

Viszonválaszában Vona Gábor azt mondta, ha a kormányfőben nincs elég bátorság a lemondáshoz, akkor legalább kérjen bizalmi szavazást önmaga ellen. A miniszterelnök erre azt válaszolta, "volt egy perce, hogy a javaslat komolyságához méltó módon megfogadja az ajánlatot, de azt nem fogadja el".

Válasz helyett leült

Hadházy Ákos LMP-társelnök szekszárdi pályázati visszaélésekre kérdezett rá a miniszterelnöknél. Állítása szerint Ács Rezső, a város mostani polgármestere, korábbi alpolgármester arról beszélt, hogy "ma az uniós pénzek elosztása úgy történik, hogy megjelenik nálunk Szekszárdon egy budapesti cég, azt mondja, hogy hoztam egy projektet, mindent el fogok intézni, csak cserébe azt kérem, én nyerjem a projektet, és én kapjam a végén a pénzt". Hadházy Ákos azt kérdezte, igaz-e, amit Ács Rezső mondott. Orbán erre azt mondta, ha az állam nevében ilyen cég jelent meg, azonnal tegyen feljelentést. Hadházy közölte, hogy megtette, és visszakérdezett, hogy fenntartja-e Orbán, hogy csak az ellenzék blablál a korrupcióról.

Orbán – válasz helyett – azt kérte, ismételje meg a kérdést Hadházy, mert azt nem értette. A levezető elnök felvilágosította, hogy erre a házszabály nem ad lehetőséget, így Orbán eltekintett a választól és leült.

Az MSZP a letelepedési kötvényekről kérdezte Orbán Viktor miniszterelnököt a parlamentben, az azonnali kérdések órájában. Harangozó Tamás nyitotta a sort, aki arra volt kíváncsi, "Orbán hogy nézheti szó nélkül, hogy offshore cégek százmilliárdokat lapátolnak ki a köz tulajdonából", megkérdezte, hogy a pénzből jutott-e a Fidesz pártkaszába, a kormánypárt vezető politikusaihoz vagy magához a kormányfőhöz.

Orbán azt mondta, "a letelepedési kötvény sikeres konstrukció, mert pénzt hoz az országnak és egyetlen fillért sem visz ki innen".

Harangozó szerint viszont a letelepedési kötvénybizniszt intéző cégek nem adóznak Magyarországon, és egy munkahelyet sem teremtettek. Orbán nem pont a kérdésre válaszolt, mikor azt mondta, eddig 2807 fő kapott letelepedési engedélyt, akik egyetlen forint közpénzt sem vittek ki az országból.

"A konstrukcióra szükség van, a kérdés az, hogy a jövőben is szükség lesz-e rá" – tette hozzá. Az ország felminősítése után lehet, hogy egy másik konstrukció indul ehelyett.

Gúr Nándor szocialista képviselő is a letelepedési kötvényekről érdeklődött, azt kérdezte, a kormány eladja-e az ország biztonságát. Gúr szerint a letelepedési kötvények eladásával csak a "haverok" járnak jól. Orbán a válaszában erre megint nem tért ki, arról beszélt, a lépés beváltotta a reményt, biztonságos és sikeres.

Bónusz: Matolcsy is bent volt

Szakács László szocialista képviselő szerint sikertelenség, kudarc és botrányok jellemzik a Magyar Nemzeti Bank működését. Tavaly három hónap alatt három nagy pénzügyi szolgáltató dőlt össze az MNB felügyelete mellett, ám a felelősséget nem vállalják – hangsúlyozta. Azt is mondta a jegybankelnöknek, hogy a devizahitelek forintosításából származó extraprofitot "kiszervezte az alapítványaiba".

Matolcsy György MNB-elnök szerint az MSZP 2013 tavaszától folyamatosan támadja a jegybankot, így az alapkamat-csökkentést, az önfinanszírozási programot, a növekedési hitelprogramot, valamint az MNB és a pénzügyi felügyelet összevonását, pedig mindez sikeres volt. Az összevont felügyelet például 15 hónap alatt megtalálta a "csalárdságokat" a pénzügyi rendszerben – tette hozzá. A jegybanki alapítványokkal kapcsolatos vádakat bohózatnak minősítette, most pedig – mint mondta – "mentek tovább a magánélet felé".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!