Bihari Ádám
Bihari Ádám
Tetszett a cikk?

Rendőrségi és TEK-es forrásaink szerint szinte érthetetlen, miért nem hívták a Nemzeti Nyomozóiroda emberei a Terrorelhárítási Központot a bőnyi rajtaütés előtt. Úgy tudjuk, a döntést az NNI főosztályvezetői szintjén hozták meg. 13 éve már történt egy nagyon hasonló eset, akkor is egy főnyomozót gyilkoltak meg.

Tizenhárom évvel ezelőtt, 2003. május 13-án egy elfogás során agyonlőttek egy rendőrnyomozót Budapesten. Borsos József rendőrszázados, az ORFK Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóság Nyomozó Főosztály kiemelt főnyomozója volt. A százados és kolléganője egy rablásokkal gyanúsított, 3 éve körözött férfit akart elfogni a móri rablógyilkossággal kapcsolatban, amikor a gyanúsított rálőtt a rendőrökre. A rendőr életét vesztette, a rendőrgyilkosnak viszont egy műtéttel megmentették az életét. Az agyonlőtt rendőrön nem volt golyóálló mellény, de az ügyészség akkor jogszerűnek és szakszerűnek minősítette a rendőri intézkedést.

Túry Gergely

Az eset több ponton nagyon hasonlít a szerdai bőnyi rendőrgyilkosságra, még akkor is, ha Pálvölgyi Péteren a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda kiemelt főnyomozóján a golyóálló mellény sem segített volna, mert fejlövés végzett vele. Az akkori esetre rálátó forrásunk szerint az eljárás, akkor is és most is ugyanaz kellett volna, hogy legyen. Amikor nyomozók kimennek elfogni egy tudvalevőleg erőszakos, vélhetően felfegyverzett bűnözőt, vagy házkutatást tartani nála, akkor értesíteni kell bevetési egységeket, hogy biztosítsák az elfogás, házkutatás körülményeit. Az akkori esetben ez elmaradt, nem riasztották az akkori Terrorelhárító Szolgálatot, ugyanúgy, ahogy most sem a Terrorelhárítási Központot.

„A nyomozóknak a kocsiból sem kellett volna kiszállniuk, amíg Győrkös nem fekszik összebilincselt kézzel a porban egy térdelő TEK-essel a hátán” – mondta forrásunk. Szerinte erre már csak azért is meg lett volna minden lehetősége, mert még az sem merült fel, mint a 13 évvel ezelőtti esetnél, hogy a nyomozókat sürgette az idő, félő volt, hogy ha nem lépnek, a bűnöző megszökik. Győrkösnél előre tervezett házkutatásra mentek ki.

Győrkös fegyveres múltja, és az, hogy nem alapfokú fegyveres kiképzésekkel tarkított neonáci táborokat tart, még a nagy nyilvánosság előtt is ismert volt. Az ilyen eseteket ráadásul mindig titkos nyomozás előzi meg a szükséges módszerek segítségével, legyen az lehallgatás vagy megfigyelés. Amikor már egyértelmű, hogy ki kell lépni a sötétből és büntetőeljárás alapjait kell megteremteni egy házkutatással, akkor változik a felállás.

MTI / Győri Károly

„Az NNI nyomozóinak nem feladata, hogy egy minden valószínűség szerint fegyveres, agresszív emberhez egyszerűen becsöngessenek. Ezt a hatályos belügyi utasítás és a józan ész is tiltja” – állítja a rendőrségi eljárást jól ismerő forrásunk. Főleg, hogy egy olyan hierarchizált szervezetben, mint a rendőrség, egy házkutatási engedélyt minimum egy osztályvezetőnek alá kell írnia. Olyan osztályvezető pedig forrásunk szerint nem lehet, aki ne ismerné a hatályos utasításokat.

A jelen esetben a Nemzeti Nyomozó Iroda illetékes főosztályvezetőjének kellett volna értesítenie a Terrorelhárítási Központot, akik minden hasonló esetben kimennek a helyszínt, elfogást, házkutatást biztosítani, főleg ha fennáll a veszélye, hogy a célszemélynél fegyver lehet. „Ebben az esetben a TEK nagyjából egy órával a házkutatás előtt a helyszínen lett volna, és biztosítja azt. Ha szükséges, csak hangosbeszélőn szólítják fel a célszemélyt, hogy azonnal jöjjön ki az épületből, vagy ritkább esetben, ha úgy találják, hogy erre szükség van, akkor behajítanak egy hang-fény gránátot az ablakon” – mondta a forrásunk.

TEK-es forrásunk szerint ők értesítésre mennek ki mindig. Ettől az ügytől függetlenül az általános metódus, hogy ilyen típusú ügyekben előzetes egyeztetés alapján kellő időben, megfelelő nagyságú és erejű műveleti egyéggel vonulnak a helyszínre, ahogyan az egy héttel ezelőtt Karmacson is történt. A bőnyi esetnél a TEK alig negyedórán belül már a lövöldözés helyszínén volt, mivel Győrben kihelyezett műveleti egységük van. Szinte ezzel egyidőben már Budapestről is elindult egy másik egység, akik végül a tárgyalásokat is folytatták Győrkössel.

MTI / Krizsán Csaba

A helyszínre kiszálló nyomozók közül legalább az egyik ilyenkor mindig az ügygazda, vagyis ő foglalkozott Győrkös elleni nyomozással, jól ismerte az ügyet, a férfi hátterét, környezetét. Valószínűleg azt is tudta, hogy vannak fegyverei és a házkutatásnak is ez lehetett az egyik indoka. Az elfogásról készült videón is látszik, hogy a házban nem volt hiány hideg- (kés, kard, tonfa) és meleg (lőfegyverek, robbanószerek, stb.) fegyverekből sem. Azt nem tudni, hogy a kiszálló nyomozók közül ki volt az ügygazda, ahogyan azt sem, hogy hányan voltak. Forrásunk szerint szinte kizárt, hogy ketten mentek volna ki egy házkutatást lebonyolítani egy ilyen figuránál.

Itt a TEK videója a bőnyi rendőrgyilkos elfogásáról

Közétette a TEK a bőnyi rendőrgyilkos elfogásáról szóló videót. A felvételen többek között az látható, hogy a ház tele volt fegyverekkel.

Megkérdeztük a rendőrség sajtóosztályát, volt-e golyóálló mellény a kiérkező nyomozókon. Ez még akkor is fontos információ, ha egyébként a meggyilkolt rendőrön ez sem segített volna, hiszen fejlövést kapott. Azt is megkérdeztük, miért nem hívták a TEK-et és milyen ügyben, mióta folyt a nyomozás a férfi ellen, amiért kimentek házkutatni. Amint megérkezik a válaszuk, közölni fogjuk.

A Kormányinfón Lázár János elmondta, hogy Pintér Sándor belügyminiszter a kormányülésen nem értékelte a házkutatás előkészítését, lebonyolítását. Lázár szerint egy ilyen tragédia kizárja, hogy pár órával később a kormány már értékelje a helyzetet. "A különböző vizsgálatok tisztázni fogják, hogy kellő megalapozottsággal jártak-e el a kollegák".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!