szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A rendőrség vagy ügyészség helyett Németh Szilárd, a Fidesz alelnöke jelentette be a hírt az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsági ülésének szünetében.

"Teljesen biztos, hogy a rendőrök a Teréz körúti robbantót fogták el, az ügy teljes felgöngyölítése és megoldása célegyenesben van" - mondta Németh Szilárd, a nemzetbiztonsági bizottság alelnöke. Németh Szilárd az ügyészségi tájékoztatásra hivatkozva közölte: az elkövető a rendőrség mint intézmény ellen hajtott végre tervezett és előkészített támadást.

A gyanúsított nem működik együtt a hatóságokkal - tette hozzá. Németh Szilárd közölte: tájékoztatást kaptak arról is, hogy a két sebesült rendőr felépül és nem szerelnek le.

A bizottság szocialista elnöke, Molnár Zsolt is megerősítette, a Teréz körúti robbantót fogták el, ám szerinte a cselekmény motívumáról keveset tudni, a nemzetbiztonsági bizottság pedig figyelemmel kíséri a nyomozást, és választ vár arra, hogy miért történt a bűncselekmény.

A gyanúsítottat október 19-én fogták el Keszthelyen (erről a rendőrségi videót ide kattintva érheti el), az akció miatt a közeli Karmacson is fölvonult a TEK, páncélosokkal. Kiderült, ott a gyanúsított apjának házát kutatták át. A huszonéves gyanúsított magyar állampolgár, korábban nem volt büntetve. Az egyik volt karmacsi polgármester fia, akit gyerekkorában az apja válás után pár évre külföldre vitt. Beszéltünk karmacsiakkal is a családról, arról itt olvashat. Kiderült az is, a fiatalember egy zalai megyei kis faluban vett egy házat, amit vélhetően rejtekhelynek használt.

Az újabb TEK-es akció a bőnyi lövöldözés miatt volt

A bizottsági ülésen beszámolót hallgattak meg a TEK keddi több helyszínen végrehajtott akciójáról is. Az ügyben 12 ember került előzetes letartóztatásba, és "egy rakás" éles, illetve át- vagy visszaalakított lőfegyvert, robbanóanyagot foglaltak le a rendőrök. Németh Szilárd hangsúlyozta: a bőnyi rendőrgyilkosság nyomán hajtották végre az akciót. Újságírói kérdésre, miszerint belföldről vagy külföldről szerezhették be a fegyverarzenált a gyanúsítottak, Németh Szilárd azt mondta: erről vannak információk, de azokat nem oszthatja meg a nyilvánossággal.

Arról is beszélt, hogy a szélsőjobboldali sajtóban felröppent egy álhír, miszerint Áder János köztársasági elnök rokona a bőnyi gyilkosságot elkövető Magyar Nemzeti Arcvonal alapítójának. Az államfő ezzel kapcsolatban közvetlenül az Alkotmányvédelmi Hivatalhoz fordult, amely a Terrorelhárítási Információs és Bűnügyi Elemző Központnak, illetve a Terrorelhárítási Központnak a segítségével azonnal, soron kívül elvégezte az államfő nemzetbiztonsági átvilágítását, és a nemzetbiztonsági bizottsági ülésen egyértelművé vált mindenki számára, hogy Áder Jánosnak semmilyen rokoni kapcsolata és semmilyen egyéb kapcsolata nincs a Magyar Nemzeti Arcvonal vezetőjével.

Ehhez Molnár Zsolt hozzátette, hogy Győrkös István nemcsak közjogi méltósággal, hanem parlamenti párttal sem áll kapcsolatban. A Magyar Nemzeti Arcvonalról újságírói kérdésre elmondta: létező szervezetről van szó, pár tucat taggal, de az elmúlt években visszaszorult a tevékenysége, megcsappant a tagsága és működési nehézségekkel küzd. Ez szerinte helyes, mert ilyen szervezetnek nincs helye jogállamban.

Németh Szilárd közölte: kezdeményezte a testület ülésén, hogy a honvédelmi és rendészeti bizottsággal együttes ülésen hallgassák meg Pintér Sándor belügyminiszter beszámolóját arról, milyen szélsőjobboldali és paramilitáris szervezetek vannak Magyarországon és azoknak van-e kapcsolata a magyar és a nemzetközi politikával.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!