"A terrorizmust nem lehet kötni sem valláshoz, sem nemzetiséghez, sem civilizációhoz, sem etnikumhoz. A terrorizmus az terrorizmus" – mondta Orbán Viktor a Sheikh Hasina bangladesi kormányfővel tartott keddi sajtótájékoztatóján. Orbán mondata azért is érdekes, mert a kormány kék kvótanépszavazásos plakátjai nem ezt sugallták, hanem igyekeztek összemosni a menekültválságot a bevándorlással és a terrorizmussal.
A párizsi merényletet bevándorlók követték el
– volt olvasható az egyik szérián, de az alábbi variánssal is gyakran találkozhattunk az utcákon.
Az idegenellenesség egyre növekvő mértéke sem azt mutatja, hogy a magyar társadalom osztaná Orbán nézeteit: 2012 előtt a magyarok 30 százaléka tartozott az idegeneket elutasítók csoportjába, arányuk 2015-re 40 százalékra nőtt, jelenleg pedig 58 százalék. És míg korábban a cigányok iránti ellenérzés volt a legerősebb az idegenellenesekben, mostanra ez is megváltozott: az arabok lettek a leginkább elutasítottak. Őket követik a romák, majd a szíriai keresztények.
Ez inkább a kormány idegenellenes, gyűlöletkeltő propagandájának sikerét bizonyítja, mintsem hogy a magyar emberek külön tudnák választani a terrort az etnikai hovatartozástól.
Büszkék is vagyunk
A sajtótájékoztató további részében arról is beszélt Orbán, hogy Banglades a példa rá, hogy a környezeti nehézségek (pl. áradások) és a megörökölt gazdasági nehézségek dacára is lehet növelni a gazdasági teljesítményt: az utóbbi években csökkent a szegénység, nőtt az iskolázottak száma az országban.
A délután folyamán Magyar-Bangladesi Üzleti Fórumot is rendeznek, ahol szó esik majd a vízgazdálkodásról is, tette hozzá. Ennek kapcsán Orbán megjegyezte, hogy a magyar vízügyi vállalatok a világ élvonalába tartoznak, és nagyon sikeresek szerte a világban.
És ha már víz: Orbán Viktor elmondta, nagyon büszke, hogy Budapesten rendezik meg a Víz Világtalálkozót, amelynek apropóján létrejöhetett az első magyar-bangladesi csúcstalálkozó. A Budapesti Víz Világtalálkozót 2016. november 28-30. között rendezik Áder János, a Vízügyi Elnöki Testület tagjának fővédnöksége alatt.
Nagyon gratuláltak Magyarországnak
A bangladesi miniszterelnök gratulált Magyarországnak a vízügyi világtalálkozó megszervezéséhez, ugyanis szerinte az esemény fontos globális platform a konszenzusok keresésére a vízgazdálkodással kapcsolatos kérdésekbe.
Ugyancsak gratulált a Magyarország által az elmúlt huszonöt évben elért gazdasági és politikai eredményekhez. Úgy vélte, Magyarország sikeresen alakította át a gazdaságát, a közép-európai régió kereskedelmi és gyártóközpontja lett.
A két miniszterelnök nyilatkozata előtt a magyar és a bangladesi delegáció tagjai vízgazdálkodási, mezőgazdasági és a külügyminisztériumok közötti konzultációról szóló együttműködési szándéknyilatkozatot írtak alá.