szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az MSZP-s vezetésű Salgótarján lenyomta a fideszes Győrt és Hódmezővásárhelyet – már ami a miniszterelnök látogatását illeti. Orbán Viktor jövő héten az ország második legkisebb megyeszékhelyét avatja Modern Várossá. Ígéretekből most sem lesz hiány.

Szeged után jövő kedden újabb baloldali megyeszékhelyre, Salgótarjánba látogat Orbán Viktor, hogy több évre szóló beruházásokat és (főként uniós) tízmilliárdokat ígérjen a településnek.

A megyei jogú városok fejlesztésére indított Modern Városok program 2015. tavaszi indulása óta a huszonhárom érintett településből eddig húszat keresett fel a miniszterelnök. A tizensokadik fideszes vezetésű város után tavaly erős találgatás indult, hogy vajon a két baloldali irányításút, Szegedet és Salgótarjánt a végére, vagy teljesen kihagyja-e.

Az MSZP miniszterelnök-jelölje, Botka László városa azóta végül már átesett a viziten. Orbán Viktor az egyébként kedélyesre sikerült látogatáson nagyjából 60 milliárdnyi ígéretet hagyott maga után Szegeden, a most következő Salgótarján polgármestere pedig ennél is több, 72 milliárd forintnyi beruházás támogatását reméli tőle.

A tavalyi időközi polgármester-választáson az MSZP és a DK közös jelöltjeként befutó Fekete Zsolt a hvg.hu-nak azt mondta: a város bevételeit és a lakosság komfortját szeretné elsősorban emelni a kormánytól „kért” fejlesztésekkel, a buszpályaudvar átépítésétől a napenergiapark-építésen és a helyi vállalkozásoknak nyújtandó hitelprogramon át a városi öblösüveggyártás újraindításáig.

(Azt, hogy a Modern Városok programban eddig milyen és milyen értékű beruházásokat ígért a miniszterelnök, településenkénti lebontásban ebben a cikkünkben olvashatja el.)

Hogy az ország második legkisebb megyeszékhelye milyen szempontok alapján előzte meg a még hátralévő két fideszes megyei jogú várost, Győrt és Hódmezővásárhelyt, azt csak találgatni lehet.

Az utóbbi magyarázata viszonylag kézenfekvő: Lázár János, a fejlesztési források fölött diszponáló Miniszterelnökség vezetője – el akarván kerülni a kivételezés látszatát – állítólag maga kérte városa hátrasorolását Orbán Viktortól. Győr polgármestere, a miniszterelnökkel egyre fagyosabb viszonyt ápoló Borkai Zsolt viszont nem kért ilyet. A hatáskörei zömét tavaly elvesztett MOB-elnök városától a hírek szerint a két éve kirobbant Quaestor-botrány tarthatta vissza a kormányfőt, de a helyi Fideszt is évek óta belviszályok feszítik. Hivatalos érdeklődésünkre, hogy miért hagyták a sor végére Győrt, Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke csak annyit mondott: „Így sikerült megszervezni.”

Túry Gergely

A Modern városok program tavaly nyáron még 1600 milliárdosra saccolt forrásigényét a Miniszterelnökség a hvg.hu januári megkeresésére 2330 milliárdosra korrigálta, három héttel később pedig 2440 milliárdra, amiben még nem volt benne a Szegedre szánt nagyjából 60 milliárd (és értelemszerűen a Salgótarjánba, Győrbe, illetve Hódmezővásárhelyre tervezett fejlesztések sem).

Idén 152 milliárd forintnyi hazai és 100 milliárd forintnyi uniós fejlesztési forrás áll majd rendelkezésre, ami a tavalyig kiutalt 190 milliárdhoz képest még mindig csak az összköltségvetés alig hatoda. Az alacsony kifizetési arány oka, hogy az első két évben jórészt csak előkészítésre, tervezésre és hatásvizsgálatokra kaptak a résztvevők támogatást. A kifizetések a Miniszterelnökség várakozásai szerint ez év második felében, a kivitelezések beindulásával kezdenek majd felpörögni, a legnagyobb összegek folyósítása viszont csak 2018-ra, illetve utána várható.

Mindez azt is jelenti, hogy a több száz ígéretet számláló program megvalósítása biztosan nem fér bele a mostani kormányzati és önkormányzati ciklusba, az igazi szalagátvágási dömping csak a 2018-as parlamenti, és az egy évvel későbbi önkormányzati választás után várható. A ciklusból kicsúszó beruházások kivételesen azonban nem járnak presztízsveszteséggel. A Modern Városok ugyanis csak kisebb részben fejlesztési, nagyobb hányadában politikai és kommunikációs program, amellyel úgy „ad” a kormány az egyes városoknak sok tízmilliárdos fejlesztéseket, hogy bár nagy részük uniós forrásból valósul meg, az érzés és a tudat, hogy fejlődik a település, hozzá, illetve a Fideszhez kötődik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!