szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Még a Klubrádiót is méltatják a fideszes EP-képviselők, hogy néppárti társaikat a "magyar ügy" mellé állítsák a mai plenáris ülésen – derül ki a Népszava által idézett levélből.

Szokatlan kompromisszumkészségről árulkodik az a levél, amelyet a Fidesz európai parlamenti delegációja küldött a néppárti EP-képviselőknek, és a Népszava birtokába került. A levelet egy nappal a magyar témájú EP-ülés és Orbán Viktor felszólalása elé időzítették.

A hosszú e-mailben a Fideszt és Orbán Viktort "a politikai innováció élharcosának" nevezik, itthoni népszerűségüket pedig azzal indokolják, hogy miközben bátran újítottak, folyamatosan kikérték a lakosság véleményét is.

A fideszes EP-képviselők szerint éppen "merész és gyakran szokatlan megoldásaik" miatt támadják őket állandóan, pedig fellendítették a gazdaságot, új alaptörvényt dolgoztak ki, és megvédik a schengeni határokat.

Itt jön a meglepetés

A levél ezután szoktatlanul önkritikus hangvételűbe megy át:

Nem vagyunk tökéletesek, nem minden kísérletünk járt sikerrel, de rugalmasak vagyunk, és készen állunk arra, hogy tartalmas párbeszédet kezdjünk országunk és Európa jövőjéről.

Orbán Viktor is ezért vállalta, hogy felszólal a vitában. A Fidesz úgy gondolja, hogy a konfliktusok kezelésére a legjobb módszer a tárgyalás, nem pedig az egyoldalú odamondogatás, a kettős mérce alkalmazása.

"Szeretnénk megerősíteni, hogy pártunk és miniszterelnökünk elkötelezett európai" – győzködik a néppártiakat. Az európai intézményeket pedig a javítás szándékával bírálják, hogy "túléljük a csapásokat. Nagyon messze állunk azoknak a táborától, akik Európa elpusztításán dolgoznak." Ehelyett élénk vitában szeretnének részt venni Európa újragondolásáról, ahogy azt a francia elnökjelölt, Emmanuel Macron javasolja.

Felhívják a figyelmet, hogy Magyarország és kormánya mindig tiszteletben tartotta a közösségi szabályokat, a vitákat az Európai Bizottság jóváhagyásával oldották meg. Ha szükség volt rá, a már elfogadott törvényeket is átírták.

A levél elmaradhatatlan részeként a fideszes EP-képviselők védelmükbe veszik a CEU-t ellehetetlenítő törvényt, a civilellenes törvényt és a nemzeti konzultációt is. A konzultációs kérdőívet ért bírálatokra reagálva azt írják, egyenes beszédet kell alkalmazni egy

élénk és sokszínű politikai vitában.

A magyarok EU-pártiságát a levélírók azzal magyarázzák, hogy az a "nyílt és őszinte nemzeti konzultációk eredménye".

A CEU-törvényt védelmezve azza érvelnek, hogy a magyar ellenzék és az európai sajtó már Neelie Kroes-szel, az illetékes uniós biztossal kórusban már temette a Klubrádiót a második Orbán-kormány idején, pedig az máig nem állt le, hanem az "élénk és versenyképes média része Magyarországon".

Követünk el hibákat, nem vagyunk tökéletesek és készen állunk a kijavításukra. Ezért további nyílt és egyenes tárgyalásokra van szükség

– zárják levelüket a Fidesz EP-képviselői.

A Fidesz és a Néppárt

Az utóbbi időkben a CEU-t támadó törvénymódosítás tette be a kapot az Európai Néppárt több képviselőjénél is. Frank Engel luxemburgi európai parlamenti képviselő felvetette, milyen jó lenne, ha a Fidesz kiszállna a pártcsaládból. Engel szerint az EU-támogatások megvonása is jó fegyelmező eszköz lenne a magyar kormány ellen, ezt egy kemény hangú levélben is megfogalmazta fideszes képviselőknek.

Orbán Viktor a múlt héten marhaságnak nevezte, hogy egyáltalán pedzegetik a Fidesz és a Néppárt szakítását. Akkori sajtóhírek szerint a Fideszben tartja magát a meggyőződés, hogy az Európai Uniónak kisebb gondja is nagyobb annál, mint hogy komolyan szankcionálja az Alaptörvénynek ellentmondó felsőoktatási törvénymódosítást.

A mai Magyar Nemzet ugyanakkor arról ír, hogy a Fidesz néhány vezető politikusa szokatlanul erős hangnemben kérte a pártelnököt, ne vigye túlzásba a hangulatkeltést Brüsszellel kapcsolatban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!