szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Míg az egyetemmel továbbra sem hajlandó tárgyalni a kormány, addig New York állam már elkezdődött a párbeszéd – derült ki a CEU rektorának keddi tájékoztatóján. Michael Ignatieff elmondta: a felsőoktatási törvény elfogadott módosítása rombolja az ország megítélését.

Michael Ignatieff, a CEU rektora keddi sajtótájékoztatóján bejelentette, hogy a múlt pénteken, végre a magyar kormány felvette a kapcsolatot New York állam kormányzójával. Ignatieff azt mondta, bár a CEU-val még mindig nem tárgyalnak, de az állammal végre igen, és talán sikerül gyors megoldást találni. Hozzátette, hogy ezzel párhuzamosan különböző szervezetek vizsgálják a CEU-törvény alkotmányosságát.

"Egyetem vagyunk, folytatnunk kell a munkát" – mondja Ignatieff, aki azt mondta, a mostani tanév megy tovább, de a következőt már fenyegeti a törvény. "Nem zárunk be" – szögezte le ugyanakkor a rektor. "Budapesten maradunk, ez az otthonunk, business as usual" – tette hozzá.

Az egyetem vezetője azt is elmondta, hogy világszerte gondok vannak az oktatási szabadsággal. Ennek a jelenségnek megvitatására szerveznek is egy konferenciát, amelyre többek közt Mario Vargas-Llosa Nobel-díjas író is eljön. De Joachim Gauck volt német államfő is ellátogat a CEU-ra. Ő kapja egyébként idén a CEU Nyílt Társadalom díját az emberi jogok hősies védelméért és a szabad társadalmak szolgálatában kifejtett munkásságáért. Gauck a CEU diplomaosztó ünnepségén veszi majd át a díjat júniusban.

Ignatieff a tájékoztatón
Fülöp Máté

Enyedi Zsolt rektorhelyettes a sajtótájékoztatón azt mondta, Altusz Kristóf, a kormány részéről a CEU ügyében megbízott tárgyaló egyeztet a New York-i kormányzóval, a Velencei Bizottság és az Európai Bizottság pedig vizsgálódik az ügyben. Ő is elmondta, hogy a kormány nem kívánt a CEU-val tárgyalni, de hozzátette, "ebből nem csinálunk presztízskérdést". Hozzátette, az oktatás és a kutatás ugyanúgy folyik tovább az egyetemen, mint eddig, de a diákok toborzását már veszélyezteti a törvény. "Minden normálisan működik, már amennyire ilyen abnormális körülmények között lehet működni" – mondta.

Azt is elmondták: a CEU értesül a tárgyalásokról és azok tartalmáról is, de nincs ráhatásuk a folyó kommunikációra. Igantieff azt mondta, New York államtól addig nem kaphatnak akkreditációt, amíg nincsenek biztosítékok az oktatási szabadságra. "A magyar állam térfelén pattog a labda" – tette hozzá. Enyedi Zsolt azt mondta, remélik, hogy valódi tárgyalások folynak.

Arra a kérdésre, hogy van-e az egyetemnek B-terve, a rektor azt mondta: nem akar kivárásos játszmát. Hozzátette, hogy a CEU optimizmusa egyelőre óvatos, de jó jelnek tartják, hogy megindultak a tárgyalások. "Csak akkor érhetsz el valamit, ha erős maradsz" – mondta Ignatieff. Azt is elmondták, a jövő tanévre teli kurzusokkal indul az egyetem.

Enyedi Zsolt
Fülöp Máté

Az egyetem egy közleményt is kiadott kedden, amelyben azt írták, hogy a terveik szerint a 2017-18-as tanévben minden tevékenységet Budapesten fognak végezni, és bíznak abban, hogy hosszú távú megoldás születik majd a tárgyalások során. Emellett üdvözölték a New York állammal folytatott tárgyalások megkezdését, és nagyra értékelték az Egyesült Államok Külügyminisztériumának és New York állam kormányzójának közleményeit, amelyekben a Magyarországon működő amerikai akkreditációjú intézmények függetlenségének és tanszabadságának védelmezésére szólították fel a magyar kormányt.

Nem vagyunk kivételek, több mint 30 amerikai egyetem működik külföldön amerikai kampusz nélkül. Nem privilégiumokat kérünk. De a kormány nem áll velünk szóba, mondja Ignatieff. A törvény azonban rombol, és általánosan rombolja az ország megítélését. 

"Jelentkezzenek holnap"

– mondja a rektor arra a kérdésre, mit tegyenek a hezitáló diákjelöltek. "Száz év múlva is itt lesz a CEU" – állítja Enyedi. Szerinte egyetemszervezési szempontból Budapest a legjobb hely a világon. Meg kell becsülni. Fodor Éva pedig arról beszél, hogy a történtek csak jobban összekovácsolták az egyetemet, a közösséget. A CEU egyre izgalmasabb lesz a diákok szemében.

Liviu Mateire terelődik a szó, aki Mianmarban segít egyetemet alapítani, és videoösszeköttetésben van a sajtótájékoztatóval. Az országban sok évtized diktatúra után most demokratikus kormány működik, és meghívták a CEU-t, mert példamutató volt az egyetem alakulása a magyarországi bársonyos forradalom idején.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!