szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kormány erre az állásfoglalásra várt a civiltörvény megszavazásával – a Velencei Bizottság pedig elemeire szedte a törvényjavaslatot. A kormány céljai legitimek, de a közhangulat és a civilellenes kampány a semlegesebb megfogalmazásokat is ellenségessé teszik. A törvénytervezet diszkriminatívnak tűnik, nem volt előzetes egyeztetés, rengeteg a tisztázatlan részlet, és túl erősek a szankciók.

Részletes előzetes elemzést hozott nyilvánosságra a Velencei Bizottság, amely – bár csak októberre ígérve – vizsgálja a civiltörvény EU-kompatibilitását. A törvényt a kormány e jelentés elkészülése (és a nemzeti konzultáció eredményei) után akarja megszavazni. A nemzeti konzultációt a kormány hosszasan dicsérte az 1,7 milliós visszaküldött kérdőív miatt – a bizottság jelentését minden bizonnyal nem fogja ilyen szívélyesen fogadni.

A 15 oldalas szöveg három aspektusból vizsgálja a törvénytervezetet, de előtt előzetes megjegyzéseket is tett: a javaslat masszív ellenkampány közben született, és az egyeztetés sem történt meg. A három aspektus a külföldről támogatást kapó szervezetek koncepciót vizsgálja meg, nézi az extra bevallási köztelezettségeket és a törvényjavaslatban foglalt kötelezettségeket, illetve a szankcionálást.

A végkövetkeztetések a következők: bár a külföldről támogatott szervezetek átláthatóságának követelése összeegyeztethető az EU-s sztenderdekkel, a társadalmi kontextus és a masszív kampány, amely külföldi ügynökökként és a társadalom ellenségeként ábrázolja ezeket a szervezeteket, felvetheti, hogy a törvényjavaslat megsérti a diszkrimináció elvét. A Bizottság elismeri, hogy az átláthatóság követelése legitim cél, a javaslat harcol a pénzmosás ellen is, de a külföldi pénzből működő szervezet címke hiába semlegesebb, mint a külföldi ügynök címke, a politikai kontextusban veszélyezteti a civilek legitim tevékenységét. A Bizottságnak gondjai vannak még azzal is, hogy

– nem volt egyeztetés, az érintett szervezetekkel,

– nem elég egyértelmű a törvény által érintett szervezetek száma - ezt tisztázni vagy törölni kell,

– túl hosszú, hogy a szervezeteken három évig ott marad a bélyeg – a bizottság egyéves kötelezettséget javasol,

– túlzottnak tartja a bizottság, hogy minden kiadványon fel kell tüntetni a külföldről finanszírozott szervezet szavakat, ennek eltávolítását javasolja,

– a szankciókat pedig csak akkor kéne alkalmazni, ha a leghangsúlyosabb kötelezettségeket nem tartja be az érintett civil szervezet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!