Azonnali pénzátömlesztésre szorul az egészségügy

42 milliárd forint hiányzik a magyar egészségügyből, hogy az év végéig minden kezelés és műtét a betegek érdeke szerint megvalósulhasson. A kormánynak utalnia kell.

  • hvg.hu hvg.hu
Azonnali pénzátömlesztésre szorul az egészségügy

Mintegy 42 milliárddal kényszerül kiegészíteni a kormány idén ősszel a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) költségvetését – értesült a Népszava, másképpen félbe kéne szakítani több beteg terápiáját is. Az összeg hetedére, mintegy 6,4 milliárd forintra a kórházak és a szakrendelők zavartalan működtetéséhez van szükség.

A Népszava szakértői úgy becslik: évente általában egy-két havi összeg hiányzik a kórházak kiegyensúlyozott gazdálkodásához. Az idén az így „megszokotton” felül extrahiány is keletkezett miután a kormányzat év közben adott pluszforrást a szakrendelőknek, hogy több egynapos ellátást végezhessenek, így megtakarítva a drágább kórházi kezeléseket. A járóbetegen végzett ilyen műtétek aránya azonban hiába nőt 63 százalékkal, mert a kórházak teljesítménye nem csökkent ennek arányában.

A gyógyszerkassza szintén évről évre kiegészítésre szorul, idén 28 milliárddal. A támogatott orvosságokból 5-7 százalékkal több fogyott, mint egy évvel korábban. A gyógyászati segédeszközökre is az eredetileg tervezettnél 3 milliárd forinttal kell többet kifizetnie a biztosítónak.

Hogy a hiány pontosan miből keletkezett, azt a Népszava részletesen is leírja.

Lehet, hogy a világ egyik leghíresebb gazdasági katasztrófája meg sem történt, mégis sokat tanulhatunk belőle

Lehet, hogy a világ egyik leghíresebb gazdasági katasztrófája meg sem történt, mégis sokat tanulhatunk belőle

Hollandok tömegei vesztették el napok alatt életük minden megtakarítását, amikor 1637-ben összeomlott a tulipánpiac – az elrettentő példa évszázadok óta alapja a túltermelésről és a spekulációról megírt elméleteknek. Az egészben annyi a szépséghiba, hogy talán meg sem történt. Vagy legalábbis nem úgy, mint ahogy évszázadokon át hitték.