Mizsur András
Mizsur András
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Nem normális egy jogállamban, hogy szeptemberben még mindig nem tudják, milyen feltételek mellett működhet az egyetem jövő októberben – mondja a CEU magyar rektorhelyettese. Őszintén szólva másra is számítottak.

A magyar oktatási rendszer jövője – Lehetőségek és korlátok címmel tartott konferenciát a Republikon Intézet és a Friedrich Naumann Stiftung. Az előadások sorát Enyedi Zsolt, a CEU rektorhelyettese zárta, és az előtte szólókhoz hasonlóan sok pozitívumról ő sem tudott beszámolni. Mint elmondta, korábban úgy számoltak, hogy ekkora lezárulnak a tárgyalások a kormány és New York állam között, de nem így történt. Lassultak a CEU-ról szóló tárgyalások, a kormány most New York állam válaszára vár – nyilatkozta nemrég Palkovics László oktatásért felelős államtitkár.

Nem kellemes a helyzet, ostromlott állapotban érzik magukat a CEU-n, mondta Enyedi. „Mozgó célpont vagyunk.”

Fülöp Máté

Enyedi úgy fogalmazott: nem normális egy jogállamban, hogy szeptemberben még mindig nem tudják, milyen feltételek mellett működhet az egyetem jövő októberben.

A hvg.hu korábbi információi szerint a készülő megállapodás kifejezetten megengedő lesz a kormány szempontjából; a dokumentum ugyanis nem írná elő, hogy a CEU saját képzési helyet tartson fent az Egyesült Államokban, csak annyit, hogy a magyarországi mellett ott is folytasson felsőoktatási tevékenységet. További könnyítés, hogy a lex CEU-ban előírt december 31-i határidőt is felpuhítja a megállapodás szövege. Erről ebben a cikkünkben írtunk részletesen.

Megoldás: Putyin kitüntetése

A készülő megállapodásról nem árult el részleteket a CEU rektorhelyettese, mindössze annyit említett, hogy

Nem lesz egy ideális megállapodás, de együtt tudunk élni vele.

Az azonban még nem tiszta, milyen feltételeknek kell majd megfelelniük. Például nem tudni, mit jelent a „felsőoktatási tevékenység”, illetve mikor zajlik majd az Oktatási Hivatal vizsgálata. Szerinte elképzelhető, hogy csak évek múlva derül ki, nem felelnek meg az előírásoknak.

Úgy véli Enyedi, hogy a kormány intézkedései tovább növelik a magyar felsőoktatás nemzetközi elszigeteltségét. „Kérdés, hány külföldi tanuló döntött úgy a lex CEU miatt, hogy nem Magyarországra jönnek tanulni. Szerinte egy kormánynak „sem lehet érdeke egy ilyen konfliktus, ahogy Orbánéknak sem volt érdeke a lex CEU okozta nemzetközi botrány”.

„Valamit mondanunk kell a jelentkezőknek” – mondta Enyedi az egyetem lehetetlen helyzetét szemléltetve. A legmagasabb szintről kell az áldás, hogy felvehetnek külföldi hallgatókat, mondta.

Miért nem tüntetik ki Vlagyimir Putyint?

– kérdezte valaki a közönségből a Debreceni Egyetem botrányára utalva. Enyedi erre végül nem reagált, csak hosszasan mosolygott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Domány András Világ

Falnak rohanhat a varsói gyors: Kaczynski gyilkost kiáltva űzi előre pártját

A lengyel parlament kormánypárti többsége gőzerővel dolgozik az igazságszolgáltatás függetlenségének megszüntetésén, és ha épp nincs haladás, elnökük dührohamot kap az ellenzéki képviselők előtt. És míg a tömegtüntetések nem szűnnek, a demonstrálók váratlan segítséget kaptak: sajátjai ellen lépett fel ugyanis a köztársasági elnök, és egy pontban enyhíteni látszik a jogszabályon. Az már kétséges, hogy Andrzej Duda döntése mennyi érdemi változást hozhat.