szerző:
T. R.
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Fekete-Győr szerint ha nem tesznek semmit, elveszett generáció lesz az övék. Programot hirdetett a Momentum Mozgalom.

A programról részletesen itt olvashat.

Mindegyik fejezet egy történet arról, hogy a Momentum hogyan képzeli el Magyarországot, de nem mese, mert azoknak nincs sok köze a valósághoz – kezdte beszédét Fekete-Győr András, a Momentum elnöke pártja választási programjának bemutatásakor. Sokan színvallásként tekintenek erre a dokumentumra, a pártelnök szerint az is, kiderül, hogy az első szabad generáció mit gondol Magyarországról. Hidat építenének – jelentette ki, ami összeköti a magyarokat, de csak akkor, ha azt nem Mészáros Lőrinc építi.

Szétlopták az országot

Fekete-Győr szerint az elmúlt huszonhét év a be nem teljesült álmokról szól, Magyarország lemaradt a régiós versenytársakhoz képest. Ők azt tervezik, hogy az országot a XXI. századba repítik. Az előző fél évben sokan kinevették, amikor a Momentum programírása került szóba, mondván, úgysem olvassa el senki.

Elvtelen és igénytelen lett a magyar politika.

A Momentumnak ugyanakkor számít a program, mert először taktikát hirdetnek, utána jelölik ki a kezdőcsapatot. Öt fontos tételt emelt ki beszédében, ebből az első az, hogy megmentség a fiatalságot. "Sosem volt még ekkora a szabadságvágy a fiatalokban, de ha itthon nem tudnak boldogulni, gondolkodás nélkül itt hagyják Magyarországot." Fekete-Győr szerint ha ők nem tesznek semmit, elveszett generáció lesz az övék. Azt ígérik, hogy Top 100-as egyetemet hoznak létre, könnyítik a vállalkozások létrehozását és bevezetik az eurót többek között. "Magyarország a hazánk, de Európa az otthonunk."

Reviczky Zsolt

Második fő alapelvként a digitalizációt emelte ki a pártelnök. Külföldön már bevált módszereket vennének át. "Körbenéztünk a világban, mint Széchenyi" – mondta. Harmadik alapelvként a korrupcióval számolnának le. Szerinte aki lop, annak börtönben a helye, a múlt politikai szereplőit elszámoltatnák.

A haza szétlopása a felemelkedés gátja.

A nagyobb Magyarország címszó alatt nem irredenta, hanem bátor és európai országról beszélt a pártelnök. "A trianoni tragédiára nem a bezárkózás a válasz" – mondta. Utolsó alapelvként a családok segítését emelte ki. Növelnék a családi pótlékot és az apákat jobban bevonnák a gyermeknevelésbe. "Nagy vállalások ezek, de a probléma is nagy" – indokolta az elnök.

Fekete-Győr András előtt Orosz Anna elnökségi tag szólalt fel, ő arról beszélt, hogy 27 évvel ezelőtt volt egy álma az országnak, valódi jólétet és demokráciát szerettek volna, de csalódniuk kellett, ahogy 13 évvel ezelőtt is, amikor hazánk az EU tagja lett. "Elvagyunk, megyegetünk, mondhatnánk. Araszolgatunk, mint a dugóban, kuplung, gáz, kuplung, fék" – festette le a jelen helyzetet Orosz. Arról is beszélt, hogy a programjuk nem tökéletes, de részletesebb és átgondoltabb, mint a rendszerváltás óta eltelt idő bármelyik pártprogramja.

Fényes jövő

A program részletes bemutatásakor Raskó György agrárközgazdász arról beszélt, újra úgy érzi magát, mint huszonhét évvel ezelőtt, amikor elkezdett politikával foglalkozni. Azt mondta, amikor elkezdett a programmal foglalkozni, sok tehetséges fiatallal találkozott, akik még annál is nagyobb önbizalommal vágtak bele a munkába. Szerinte a “magyar jövőt fényesebbre festi” ez a program. Benedek Szilveszter, a Momentum tagja ehhez kapcsolódóan úgy fogalmazott, csak a digitális Magyarország lehet sikeres.

Dukán András Ferenc matematika tanár, a Momentum elnökségi tagja a tudásalapú társadalom kapcsán arról beszélt, szolidáris, teljesítményelvű oktatás a cél. “A kormány is elismerte, hogy katasztrófális helyzetben ez a terület, szerintük is megbukott az ész nélküli centralizáció.” A Momentum csökkentené a tananyagot, decentralizálná az oktatást. "A magyar állam pökhendien és pazarlóan dolgozik, sokkal többet érdemlünk" – mondta Benedek Márton, Göncz Árpád unokája, amikor a Momentum működő ország víziójáról beszélt. Szerinte az állam drágán, de rosszul működik, az EU második legrosszabb szolgáltatását kapjuk.

Reviczky Zsolt
Soros György és Bod Péter Ákos

A propaganda Soros Györggyel fenyeget, miközben a globális felmelegedésről egy szó sem esik – mondta Diallo Alfa, aki a fenntartható fejlődésről beszélt. Az atomenergiát nem, de Paks 2-t elvből elutasítják.

A Momentum Magyarországán az energiaárakat nem a miniszterelnök szava fogja meghatározni.

Bod Péter Ákos volt jegybankelnök azt mondta, már átolvasta a programot, látott már néhányat, de ez jó, több konkrétumot vett észre benne, mint az előző néhány évben összesen. "Beleütköztem abba, hogy ez a program leszámol néhány fixa ideával, ilyen az egykulcsos adó." Bod azt várja, hogy a Momentum előrébb akar lépni az adópolitikában. Ígéretesnek gondolja a programot, de van néhány kritikai észrevétele is, a nyugdíjakról szóló résznél ő nem használta volna azt a szót, hogy "biztos" , ugyanis a mai magyar nyugdíjrendszer fenntarthatatlan.

Kincses Gyula volt egészségügyi államtitkár is arról beszélt, hogy életkoránál fogva látott már néhány programot, de ilyet még nem. Nyilván, ha másként gondolta volna, ezen a délutánon nem szólalt volna fel. Arról beszélt, hogy a diagnózist a magyar egészségügyről sokan jól felállították már, de a terápiát még senki nem csinálta jól. Jeszenkszy Géza volt külügyminiszter a Momentum Európa- és külpolitikájáról azt mondta, azért tetszik neki, mert a saját, rendszerváltás utáni MDF-es külpolitikájára emlékezteti őt.
Egy jó programot kevesen olvasnak el, tudom, de én is hozzájárultam néhány tanáccsal.

Miből?

Kérdésk érkezett arra, hogy honnan lesz pénze minderre a Momentumnak? Például nem építenék meg a Budapest-Belgrád vasútvonalat, illetve nem költöztetnék a Várba a miniszterelnököt és nem költenének látványsportokra, nem építenének több stadiont.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!