Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A magyar kormánysajtóban eufóriát váltott ki, hogy a bajor "állampárt", a CSU meghívta Orbán Viktort hagyományos év eleji tárgyalására. Ha az SDP-s Martin Schulzon múlna, fejmosást is kapna a magyar kormányfő. Orbánnak ugyan ettől nem kell tartania, de azt tudnia kell, hogy leginkább placebónak használják jelenlétét vendéglátói.

Az orrlyukunkon rögzített karikával akarnak körbevezetni minket egyesek a cirkusz porondján

– üzente meg a bajoroknak Martin Schulz, a Német Szociáldemokrata Párt elnöke a Bild napilap hasábjain. A hasonlat egyszerre vonatkozott a menekültválság terheit visszautasító, de az uniós pénzeket felmarkoló kelet-európai államok viszonyára a nyugati tagországokkal, valamint Orbán Viktor és Horst Seehofer, a CSU-párti bajor tarományi miniszterelnök viszonyára. A magyar kormányfő ugyanis épp ma vendégeskedik bajor kollégájánál.

Bukott vendéglátó

A CSU a napokban tartja szokásos "elvonulását". Van mit kibeszélni, a párt a tavalyi német parlamenti választások legnagyobb vesztese, és komoly belső földrengés rázza meg ezekben a hónapokban. Horst Seehofer pártja szeptemberben lényegesen többet bukott, mint Angela Merkel CDU-ja, és ezzel a bajorok rontották le a konzervatív pártszövetség országos eredményét. Azóta Seehofer engedni kényszerült párton belüli riválisával szemben, és kénytelen átadni a tartomány vezetését Markus Södernek. Pártelnöki posztja is felettébb ingatag.

A CSU a nehezen kikényszerített generációváltással még nem ért révbe. Idén tartományi választásokat tartanak, és a keresztényszociális pártban attól félnek: elbukják az abszolút többséget. Ilyen szégyen a legritkábban történik meg a bajor "állampárttal", de most a szélsőjobboldali konkurencia keseríti meg az életüket. A 22-es csapdája viszont az: miközben Bajoroszágban (még erősebb) jobbkanyarral vennék el a levegőt a konkurenciától, addig szövetségi szinten éppen tárgyalni kezdenek egy újabb nagykoalícióról a baloldallal.

A három főszereplő a berlini meccsben: Angela Merkel CDU-vezér, Martin Schulz szociáldemokrata pártelnök és Seehofer, aki a CSU vezetésébe még ragaszkodik, és talán berlini miniszteri poszttal vigasztalódhat.

Kárörvendő berliniek

Ilyen körülmények között gyűlt össze a CSU vezetése Seeon kolostorában, és csütörtökön két dolgot próbáltak egyszerre mondani:

egyrészt optimistán néznek a szociáldemokratákkal folytatott tárgyalások felé, másrészt a konzervatív polgárságnak forradalmat kell vívni a baloldali elitek ellen.

Az SPD pedig, hallva utóbbit, azt üzente Berlinből: ismerjük jól a házi használatra szánt bőrnadrágos üzeneteket, de az számít, amit a CSU majd a fővárosban tesz, és ott már sok ügyben jelezték együttműködésüket.

A német közszolgálat szerint Berlinből kevés együttérzéssel figyelik a müncheni mutatványokat. A CSU bármennyire szabadulna Angela Merkeltől, ki van szolgáltatva annak, hogy eredményeket mutasson fel mihamarabb. Márpedig ha az idő számít, akkor szövetségi szinten nincs alternatívája Merkelnek és egy nagykoalíciónak. A CSU együttműködésre van kényszerítve, és a többiek némi elégtétellel figyelik, ahogy ez Bajorországban problémaként jelentkezik a párt számára.

A bőrnadrágos Viktor

És itt jön képbe Orbán Viktor. Az ő villámlátogatása az, amit a mélykonzervatív közönségnek szán a CSU, miközben Martin Schulz alkancellári tisztjét fogja hamarosan garantálni. Seehofer úgy akar tenni, mint akinek Orbán a szövetségese, miközben Schulznak fogad négyéves hűségesküt.

Ezek után érthető, hogy Martin Schulz üzenetet küldött Münchenbe, hogy a CSU-t emlékeztesse pár dolgokat. Az SPD elnöke "elvárja", hogy Seehofer egyértelműen kijelölje a határokat Orbán számára – méghozzá az uniós menekültpolitika, valamint a sajtó- és véleményszabadság területén. Ezek nem azok a határok, amelyeket a magyar kormányfő kerítéssel szeret védeni.

Seehofer magyarázkodásra kényszerült az Orbán-látogatás előtt, mondván fontos, hogy fennmaradjon a párbeszéd. Schulz a Bild napilapon keresztül próbált muníciót adni erre a megbeszélésre. Emlékeztette Seehofert, hogy Orbán azt a menekültpolitikát torpedózza, amelyet a CDU-CSU pártszövetség képviselt Európában. A magyar kormány úgy tesz, mintha a menekültkérdés egy német probléma lenne, ezt vissza kell utasítani - mondta Schulz.

A német politika ilyenkor hagyományosan sörgőzös. Vízkeresztkor (németes háromkirályok napján) még a bázishoz szólnak a politikusok. Utána újra a konszenzuskeresés következik. Seehofer onnantól Schulz kezét fogja majd, nem Orbánét.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!